Rozpoczęła się budowa Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt. Budynek będzie służył studentom i pracownikom weterynarii. W Kortowie działa Poliklinika Weterynaryjna, ale jest ona przeznaczona dla małych zwierząt domowych. Jednak weterynarze UWM jeżdżą także do zwierząt gospodarskich. Obecnie mają oni do dyspozycji pomieszczenia adaptowane, ale one nie zapewniają odpowiednich warunków pracy.
- Takich wyjazdów mamy kilkaset rocznie, co przekłada się na wykonanie procedur diagnostycznych, profilaktycznych i terapeutycznych u kilkunastu tysięcy sztuk bydła i około 500 koni. Lekarz weterynarii na wizytę w gospodarstwie zabiera sprzęt diagnostyczny, w tym przenośny aparat USG, narzędzia chirurgiczne i arsenał leków. To wszystko musi być odpowiednio zapakowane, aby np. nie straciło sterylności a leki np. zbyt się nie ogrzały lub nie zmarzły. Zaś gdy samochód oczekuje na wyjazd całość musi być bezpiecznie przechowywana – wyjaśnia prof. Bogdan Lewczuk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.
Poliklinik Wyjazdowa Dużych Zwierząt ma mieć około 700 m kw. powierzchni. Jego bryła będzie częściowo 1-piętrowa, a częściowo parterowa. Znajdą się w nim 4 stanowiska dla samochodów – busów w pełni przystosowane do specyfiki pracy. Będą np. ogrzewane i klimatyzowane ze względu na leki przechowywane w samochodach. Przewidziano w nim pomieszczenia do przygotowania sprzętu, podręczne laboratorium, magazyny, pomieszczenia administracyjne i socjalne dla dyżurujących lekarzy, a także dla studentów, którzy będą odbywać w poliklinice staże kliniczne.
Stacja zostanie wyposażona w dwa busy. Każdy z nich będzie miał przenośny aparat RTG. Znajdą się w nich również ultrasonograf z Dopplerem do mierzenia przepływu krwi oraz analizator biochemiczny, w który na miejscu będzie badać krew zwierząt, co skróci czas diagnozowania i przyśpieszy leczenie. Trzeci pojazd to pojazd specjalistyczny do przewozu dużych zwierząt na zabiegi chirurgiczne do polikliniki.
Projekt budynku wykonała firma Urban Architect z Olsztyna. Koszt budowy (bez wyposażenia) to około 6 mln zł. Środki pochodzą z wkładu własnego uczelni. Reszta pieniędzy pochodzi z projektu „Innowacyjność technologii żywności wysokiej jakości” finansowanego ze środków RPO Warmia Mazury na lata 2014-2020.
Komentarze (10)
Dodaj swój komentarz