Prace Natalii LL (1937), jednej z najwybitniejszych artystek polskich, w latach 70. związanej z ruchem konceptualnym, są doskonale obecne w polu sztuki współczesnej. Monumentalna wystawa "Natalia LL. Secretum et Tremor" ("Tajemnica i drżenie") przygotowana przez Ewę Toniak w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, zderza prace powstałe po 1989 r. z wybranymi, ikonicznymi dla twórczości artystki dziełami z lat 70. Na wystawie spotykają się nordycka mitologia i muzyka Wagnera. Patos, teatralne inscenizacje i groteska. Zmysłowe pożądanie z egzystencjalną refleksją o przemijaniu. Kobiece ciało niepogodzone z upływem czasu i marzenie o nieśmiertelności. Perfekcyjne kadry i niedbały montaż. Kultura wysoka i pop. Natalia LL i Andrzej Lachowicz. Odyn i Brunhilda. Konfiguracja prac i architektonicznie konstruowana przestrzeń, po której przewodnikiem jest kolor i muzyka Richarda Wagnera, mają odsłonić przeoczone czy przegapione, znaczenia.
Dla autorki "Natalii LL. Secretum et Tremor" najważniejszy jest dialog prac z widzem, któremu w tworzeniu znaczeń Ewa Toniak przypisuje znaczącą rolę. Dzięki aranżacji przestrzeni wystawy przez wybitną polską scenografkę Małgorzatę Szczęśniak, widz może poczuć się jak w angażującym niemal wszystkie zmysły, spektaklu.
Wystawa "Natalia LL. Secretum et Tremor" ("Tajemnica i drżenie") dostępna do 19 kwietnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Ewa Toniak: dr nauk humanistycznych, historyczka sztuki, wykładowczyni akademicka; niezależna kuratorka. Zajmuje się problematyką pamięci w przestrzeni publicznej, obecnością kobiet w historii i współczesnymi narracjami o PRL-u. Autorka i kuratorka wystaw m.in.: "Alina Ślesińska (1926-1984)" (2007), "Trzy kobiety: Maria Pinińska Bereś, Natalia Lach-Lachowicz, Ewa Partum" (2011), "Wolny strzelec" (2013) w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki i "Moore and Auschwitz" w Tate Britain (2010). Redaktorka naukowa tomu pt. "Kobiety i sztuka ok. 1960 r." (Neriton, 2010). Mieszka w Warszawie.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz