W sobotę w wielu miastach Polski kandydaci PSL-Koalicji Polskiej w wyborach parlamentarnych podpisali tzw. "Pakt dla zdrowia". Podobnie było na olsztyńskiej starówce, gdzie "jedynka" na olsztyńskiej liście PSL-Koalicji Polskiej, Urszula Pasławska, na konferencji prasowej przyznała, że obecnie "dyrektorzy szpitali zaczynają zarządzać nie jednostkami, a ich długami".
- Dziś służba zdrowia jest w ogromnej zapaści - przyznała Urszula Pasławska. - Postulujemy, aby ponad politycznymi podziałami dogadać się i porozumieć w sprawie jak najszybciej interwencji w ochronie zdrowia.
Jednym z głównych celów tzw. "Paktu dla zdrowia" jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8% PKB już od przyszłego roku.
- Środki o których mówimy są to środki przede wszystkim ze składki rentowej (11 mld). Należy również oddłużyć szpitale powiatowe. Nie ma sprawy ważniejszej niż zdrowie i życie, a w czasie kiedy szpitale powiatowie zamykają swoje oddziały, kiedy likwidowane są łóżka, w czasie kiedy dyrektorzy szpitali zaczynają zarządzać nie jednostkami, a długami, w czaskie kiedy kolejki do specjalistów wydłużyły się w ostatnich 6 latach dwukrotnie - jest to sytuacja bardzo niebezpieczna - powiedziała kandydatka PSL-Koalicji Polskiej.
Na sobotnim spotkaniu z dziennikarzami, prócz Urszuli Pasławskiej, obecni byli m.in. kandydaci do Sejmu, jak również osoby związane ze służbą zdrowia.
Jedną z nich była dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie, dr Irena Petryna, która zaznaczyła, iż należy stworzyć "narodową strategię ochrony zdrowia".
- Bardzo się cieszę, że ktoś w końcu pomyślał aby podpisać ponadpartyjny "Pakt dla zdrowia" - przyznała Irena Petryna. - Dość mówienia "to myśmy zrobili, to oni zrobili". To jest wielki błąd. Bez względu na to, jakie pieniądze byłyby wpompowane w ten system, jeśli nie będzie opracowanej całej strategii - jak bym to określiła jako "narodowa strategia ochrony zdrowia" - a na jej podstawie byłyby stworzone regionalne strategie zdrowia, które będą monitorowane co pewien okres czasu. Pieniądze w ochronie zdrowia są naprawdę istotne i cieszę się, że też mówimy w tem pakcie. My nie zdajemy sobie sprawy jaki jest deficyt lekarzy i pielęgniarek. Zmniejszenie liczby łóżek została dokonana tylko dlatego, że nie mamy odpowiedniej liczby pielęgniarek. Spraw, które trzeba pilnie rozwiązać jest bardzo dużo.
dr Irena Petryna
Po zakończeniu konferencji prasowej pod Paktem podpisali się m.in. kandydaci do Sejmu, wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska i dr Grażyna Licznerska, jak również ratownicy medyczni.
W najnowszym sondażu CBOS-u (12-19 września) na kandydatów z listy PSL-Koalicji Polskiej zamierza głosować 8 proc. badanych. Daje to trzecią siłę w Sejmie za Prawem i Sprawiedliwością (46 proc.) i Koalicją Obywatelską (23 proc.). Na dalszych miejscach znalazła się Lewica (5 proc.) i Konfederacja (3 proc.).
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz