Przewodniczący klubu radnych PiS, Radosław Nojman, argumentował sprzeciw wobec pomnika hołdu pruskiego jego niecelowością.
- Przypomnę, że Olsztyn wraz z całą Warmią już od ponad 50 lat był częścią Korony Królestwa Polskiego i hołd pruski nic tutaj nie zmienił. Może być upamiętniany w Ostródzie, Ełku, ale nie tutaj - mówił radny. Sprzeciw wobec budowy (głosując na nie bądź wyjmując karty) wyrazili także radni z klubu Czesława Jerzego Małkowskiego.
Pomnik ma mieć wysokość 4 metrów, a na cokole znajdować się będą dwie postaci - król Polski Zygmunt I Stary oraz klęczący przed nim mistrz Zakonu Krzyżackiego, Albrecht Hohenzollern. Monument to pomysł społecznego stowarzyszenia, któremu przewodniczy Wiesław Pancer.
- Miałby stanąć w dawnej fosie zamkowej. To miejsce, w którym Krzyżacy przegrali - wyjaśniał. - Najpierw sforsowali Bramę Młynną, weszli tam i zostali przez obrońców stłamszeni.
Pomnik hołdu pruskiego ma być związany z przebudową terenów położonych przy Wysokiej Bramie. W 2017 roku wyłoniony został projekt architektoniczny, który obejmował fragment do parku Podzamcze. W przyszłości, wzdłuż odbudowanego muru miejskiego z fosą przebiegać ma trasa spacerowa. Przewidziano także nasadzenia i parking kryty od 80 do nawet 250 samochodów.
Na pomniku hołdu pruskiego się nie skończy - zapowiadają przedstawiciele komitetu budowy.
- Brakuje nam w Olsztynie pomników chwały Jagiellonów - czytamy na stronie. - Stowarzyszenie zaproponowało budowę pomniku hołdu Pruskiego jaki pierwszego ze względu na bliską pięćsetną rocznicę. Następny pomnik powinien stanąć w hołdzie Kazimierzowi Jagiellończykowi i kolejny Władysławowi Jagielle.
Wizualizacja terenów w okolicy Wysokiej Bramy z zaznaczonym potencjalnym miejscem ustawienia pomnika (źródło: strona Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Hołdu Pruskiego w Olsztynie)
Ostatnia wojna między Polską a Zakonem Krzyżackim zakończyła się w kwietniu 1521 czteroletnim zawieszeniem broni. Po upłynięciu czasu wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern nie mógł liczyć na pomoc z Rzeszy. W międzyczasie zaczął interesować się ideami głoszonymi przez Marcina Lutra - do tego stopnia, że 8 kwietnia 1525 przeszedł na luteranizm, przekształcając Prusy Zakonne w Księstwo Pruskie. Dwa dni później, 10 kwietnia, złożył w Krakowie hołd polskiemu królowi Zygmuntowi I Staremu. Prusy pozostały lennem Korony Królestwa Polskiego do 1657 roku.
Czytaj również:
Nie będzie nowego pomnika w mieście? Radni storpedowali hołd pruski
Komentarze (34)
Dodaj swój komentarz