Do naszej redakcji napisał Czytelnik, który przyznał, że złożył wniosek o dodatek węglowy 24 sierpnia, a wciąż nie otrzymał na konto tego świadczenia.
- Proszę poruszyć temat dodatków węglowych, u mnie jest już po terminie, a nadal nie mam pieniędzy. W MOPS-ie nie mają pieniędzy, wojewoda też nie przekazał pieniędzy, bo nie mają. Takich osób jak ja jest pewnie więcej, zaczął się sezon grzewczy, z czego kupić opał – zastanawiał się pan Dariusz.
Okazuje się, że urzędnicy otrzymali pieniądze, a pierwsze świadczenia zostały wypłacone. 460 gospodarstw otrzymało do tej pory dodatek węglowy. Wypłacono je 22 września, były to wnioski najwcześniej złożone i rozpatrzone.
Obecnie urzędnicy czekają na wypłacenie następnej transzy pieniędzy. Gdy już ona wpłynie, kolejne gospodarstwa domowe otrzymają dodatkowe pieniądze.
Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł. Przysługuje on gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
W celu uzyskania dodatku nie jest wymagane spełnienie kryterium dochodowego, a dodatek przysługuje również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
W Olsztynie wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać osobiście w siedzibie MOPS przy al. Piłsudskiego 61A, poprzez platformę e-Puap oraz pocztą tradycyjną na adres ośrodka. Należy go złożyć do 30 listopada 2022 r.
Czytaj również:
Na jakie miłe potrzeby można wydać pieniądze z dodatku węglowego?
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz