Przypomnijmy, w maju tego roku w Uniwersyteckim szpitalu klinicznym w Olsztynie czterem pacjentom przebywającym w śpiączce, ale zachowującym stan świadomości wszczepiono specjalne elektrody. Przepływający przez nie prąd stymuluje rdzeń kręgowy.
Dotychczas operacje wszczepienia takiego stymulatora przeprowadzano jedynie w Japonii. Jeden z twórców tej metody, prof. Isao Morita, przybył wtedy do Polski, by towarzyszyć zespołowi lekarzy prof. Wojciecha Maksymowicza z olsztyńskiego szpitala.
Po około dwóch miesiącach od zabiegów, zespół dowodzony przez profesora Maksymowicza poinformował, że seria specjalistycznych badań potwierdziła iż u pacjentów po wszczepieniu stymulatora pojawiła się większa reaktywność mózgu. Pacjenci między innymi wodzą wzrokiem za przedmiotami, wykonują polecenia, przyglądają się otoczeniu. Pacjenci wykazują też mniejsze napięcie mięśni, a jedna z pacjentek reaguje uśmiechem na prezentowane jej wspomnienia. Kolejne badania przeprowadzone zostaną za 4 miesiące.
Tymczasem już dziś i jutro (26-27 lipca) odbędą się trzy, kolejne operacje wszczepienia stymulatorów. Tym razem zabiegi przeprowadzone będą przez olsztyńskich lekarzy samodzielnie bez pomocy lekarzy japońskich. Pacjenci to osoby po wypadkach w wieku od 20 do 45 lat. Pacjenci spełniają kryterium, jakim jest zachowanie reakcji na bodźce.
Przypomnijmy, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie przygotowuje się do uruchomienia pierwszego w Polsce oddziału do wybudzeń osób dorosłych w śpiączce. Klinika na wzór warszawskiego ''Budzika'' , który wybudza ze śpiączki dzieci, przyjmie pierwszych pacjentów w przyszłym roku.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz