A | A | A
Data dodania: 2011-09-07 12:40
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 12:34
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 12:34
Redakcja
W piątek Światowy Dzień FAS - Alkoholowego Zespołu Płodowego
9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS - Alkoholowego Zespołu Płodowego. Z tej okazji od godziny 12:00 na olsztyńskich ulicach w centrum miasta będzie można spotkać wolontariuszy, którzy będą rozdawać ulotki i materiały edukacyjne oraz kolorowe, ekologiczne torby z nadrukiem Zero alkoholu w ciąży.
reklama
Kampania edukacyjna, która w Olsztynie odbywa się pod hasłem „Zero alkoholu w ciąży” ma na celu promowanie abstynencji kobiet w czasie ciąży oraz ma przestrzegać przed tragicznymi skutkami spożywania alkoholu w tym szczególnym dla rozwoju człowieka czasie.
Organizatorem akcji jest Urząd Miasta Olsztyna, Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Spółdzielnia Mieszkaniowa Pojezierze oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4 im. C. K. Norwida.
Światowy Dzień Alkoholowego Zespołu Płodowego obchodzony jest corocznie 9 września. Wybór daty nie jest przypadkowy, bo cyfra „9” ma tu symboliczne znaczenie. Dziewiąty dzień, dziewiątego miesiąca ma przypominać o okresie prenatalnym, podczas którego młode mamy nie powinny spożywać napojów alkoholowych.
Badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, na podstawie analizy moczu kobiet ciężarnych, wskazują, że u 20% kobiet wykryto wskaźniki metabolizmu alkoholu. Oznacza to, że co piąta kobieta nie zrywa z alkoholem nawet wtedy, gdy wie, że jest w ciąży. Tymczasem faktem jest, że w Polsce rodzi się więcej dzieci z syndromem FAS niż z zespołem Downa. W latach dziewięćdziesiątych w Polsce notowano 900 urodzeń dzieci z FAS rocznie. Fetal Alcohol Syndrome (FAS) to poalkoholowe uszkodzenie płodu lub alkoholowy zespół płodowy. Ciężarna kobieta, która pije, naraża swoje nienarodzone dziecko na uszkadzające mózg dziecka działanie alkoholu, substancji bardziej toksycznej, niż jakikolwiek inny narkotyk.
Alkohol w organizmie kobiety ciężarnej działa jak teratogen, co z greckiego można rozumieć jako „robienie potworów”. Ludzki płód ma zredukowaną o połowę zdolność eliminowania alkoholu niż dorosły osobnik. Dlatego też etanol koncentruje się głównie w macicy kobiety. Należy być świadomym, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, o której można z całą pewnością powiedzieć, że nie wpłynie niekorzystnie na rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Po każdym łyku likieru, wina czy piwa płód jest dosłownie pijany. Zanim kobieta poczuje faktyczny rausz, dziecko w jej macicy może już stracić przytomność. FAS nie jest skutkiem uzależnienia się dziecka od alkoholu przyjmowanego przez matkę. Nie powstaje ani tuż przed porodem, ani w jego trakcie. FAS to skutek spustoszenia, jakie czyni alkohol przyjmowany przez ciężarną kobietę w każdym momencie ciąży. Alkohol dociera do płodu przez łożysko, wraz z krwią matki. Potencjalny efekt toksyczny alkoholu jest większy w trzech pierwszych miesiącach ciąży w porównaniu do kolejnych 6 miesięcy. Na działanie alkoholu szczególnie wrażliwy jest rozwijający się mózg dziecka – część neuronów w mózgu dziecka obumiera, część migruje do niewłaściwych obszarów mózgu lub tworzy nieprawidłowe połączenia. Skutkiem tych uszkodzeń są m.in. problemy z podziałem funkcji między prawą i lewą półkulą oraz integracji informacji płynących z obu półkul, zaburzenia równowagi i oceny relacji przestrzennych, problemy z pamięcią i kontrolą emocji, regulacją zachowań oraz czuciem, a także zaburzenia funkcji poznawczych. FAS nie jest określeniem dla jednego rodzaju zaburzenia, tylko jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą mieć wpływ na opóźnienie umysłowe dziecka, różnego rodzaju dysfunkcje mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i liczne zaburzenia psychologiczne.
Spożycie alkoholu w I trymestrze ciąży: uszkadza mózg dziecka i osłabia rozwój komórek, jest główną przyczyną poronień lub prowadzi do deformacji twarzy dziecka, dodatkowo powoduje zmiany w sercu i nerkach dziecka. Spożycie alkoholu w II trymestrze ciąży: uszkadza mięśnie, skórę dziecka, gruczoły, kości, ma wpływ na stopniowe obumieranie płodu. Spożycie alkoholu w III trymestrze ciąży: jest przyczyną osłabienia prawidłowego rozwoju płuc i zaburzeń wzrostu u dziecka.
Źródło: Urząd Miasta Olsztyn
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz