Znajdujący się w Jerzwałdzie, położonej 28 kilometrów od Iławy wsi dom wyróżnia się bogatą historią. W latach 1967-1994 był on własnością Zbigniewa Nienackiego (własc. Zbigniew Tomasz Nowicki, ur. 1 stycznia 1929 w Łodzi, zm. 23 września 1994 w Jerzwałdzie). Jako pisarz debiutował w wieku 17 lat powieścią dla młodzieży "Związek poszukiwaczy skarbów", drukowanej w odcinkach w tygodniku "Przyjaciel".
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a po roku przeniósł się do Moskwy, by studiować tam scenopisarstwo na Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii. Został stamtąd usunięty karnie za "postawę antystalinowską". Po powrocie do kraju zaczął pracować jako redaktor w Głosie Robotniczym.
W 1957 roku wydał powieść "Uroczysko", uznawaną za właściwy debiut. Jest to także początek przygód Pana Samochodzika, historyka sztuki, pracownika Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jego zadaniem jest rozwiązywanie spraw związanych z kradzieżą, przemytem oraz fałszerstwem dzieł sztuki.
Do Jerzwałdu Nienacki przeprowadził się w 1967 roku. Powstała tam większość serii o Panu Samochodziku oraz inne powieści, jak "Mężczyzna czterdziestoletni" czy "Raz w roku w Skiroławkach".
Dom pisarza w Jerzwałdzie trafił na sprzedaż na początku 2023 roku. Znajdująca się nad Jeziorem Płaskim posiadłość o powierzchni 2,33 ha zabudowana jest budynkiem mieszkalnym, domkiem letniskowym, stajnią typu angielskiego na 6 koni oraz stodołą. Działka otoczona lasem, leży przy drodze powiatowej relacji Siemiany-Zalewo.
Amatorzy takich historycznych posiadłości będą musieli wyłożyć sporo pieniędzy, by stać się właścicielami domu pisarza. Suma, która widnieje na stronie biura nieruchomości to prawie 3 miliony złotych.
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz