Od początku 2022 roku na drogach Olsztyna doszło do 12 wypadków i 21 kolizji z udziałem osób poruszających się hulajnogami elektrycznymi, w których rannych zostało 14 osób. W 15 przypadkach sprawcami byli użytkownicy jednośladów, w tym, aż 6 osób znajdowało się pod działaniem alkoholu. Do większości zdarzeń dochodziło w nocy lub wieczorem, kiedy widoczność na drodze jest znacznie ograniczona.
Policjanci przypominają, że osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych - tak samo jak piesi czy rowerzyści - należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chronią ich pasy bezpieczeństwa, zaawansowane systemy czy karoseria auta. Chroni ich jedynie własne ciało, dlatego w konfrontacji z samochodem mają oni minimalne szanse, aby wyjść z niej bez obrażeń.
Policjanci z olsztyńskiej drogówki, mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego, zapowiadają wzmożone kontrole. W ich trakcie zwrócą szczególną uwagę na stan trzeźwości osób wsiadających za kierownicę hulajnogi oraz dostosowanie prędkości do obowiązujących limitów. Osoby, które postanowią wbrew obowiązującym przepisom przewozić pasażerów na hulajnodze muszą również liczyć się z konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Funkcjonariusze będą stanowczo reagować na wykroczenia popełnianie przez pozostałych użytkowników dróg wobec kierujących hulajnogami.
Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, hulajnogą elektryczną można poruszać się po drodze dla rowerów lub po pasie ruchu dla rowerów i z prędkością do 20 km/h. Jeśli nie ma takiego pasa, to można poruszać się po jezdni, po której pojazdy mogą się poruszać z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak kierujący hulajnogą nie może przekroczyć prędkości do 20 km/h. Informowaliśmy o tym w artykule: Hulajnogi elektryczne z limitem wieku. Od 20 maja w życie wejdą nowe przepisy.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz