Zaspokajanie wciąż rosnącego zapotrzebowania w wodę i odbiór ścieków to palący kłopot wszystkich dynamicznie rozwijających się aglomeracji.
Wzrost liczby mieszkańców, czy lokujących się w mieście firm, wymusza na samorządach prowadzenie gospodarki wodnej, która nie tylko zaspokoi bieżące zapotrzebowanie w wodę ale też zapewni ją w przyszłości. Tak właśnie jest w Olsztynie, dla którego woda stanowi jedno z naturalnych bogactw.
Gmina już od 2000 roku realizuje projekt mający unowocześnić system zaopatrywania w wodę oraz podnosić jej jakość. Prace rozpoczęto od budowy nowoczesnej oczyszczalni ścieków Łyna, której budowa zakończyła się w maju 2004 roku. Efekt ekologiczny tego przedsięwzięcia jest bezdyskusyjny.
Oczyszczalnia wpływa na poprawę czystości rzeki Łyny, a tym samym środowiska naturalnego regionu. Stwarza też możliwość przejęcia ścieków z sąsiednich gmin w promieniu 20 km, co ma wpływ na poprawę środowiska w otoczeniu miasta. W ramach projektu wybudowane zostaną sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz sieć wodociągowa. W planach jest również przebudowa stacji uzdatniania wody, a także dwóch przepompowni ścieków. Całe przedsięwzięcie kosztować będzie ponad trzydzieści milionów złotych.
Projekt ten współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz