Forum Rozwoju Olsztyna poinformowało, że minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał rację trzem stowarzyszeniom walczącym o uznanie Dworca Głównego w Olsztynie za zabytek. Sprawą nie chciał zająć się Wojewódzki Konserwator Zabytków, który odmówił z powodów formalnych. WKZ uznał, że cele statutowe FRO nie dotyczą ochrony zabytków. Natomiast w przypadku Stowarzyszenia Architektów Polskich – oddział w Olsztynie oraz lokalnego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków stwierdził, że obie organizacje nie wykazały istnienia interesu społecznego uzasadniającego rozpatrzenie wniosku.
Społecznicy odwołali się od tej decyzji, a minister nakazał WKZ ponowne rozpatrzenie sprawy.
Co to oznacza? Sporo formalności, a co za tym idzie – czasu. A tego – olsztyński dworzec nie ma od dawna. Stan techniczny obiektu pozostawia wiele do życzenia. W miniony poniedziałek opady deszczu ponownie zamieniły perony dworca w wodospad, utrudniając pasażerom korzystanie z obiektu.
Fot. Paweł Piekutowski/Olsztyn.com.pl
Takie sytuacje to niemal codzienność, dlatego PKP zamierza przebudować Dworzec Główny podobnie jak ''Zachodni'', który od czerwca tego roku służy już pasażerom.
Dodatkowe formalności i ewentualne wpisanie dworca na listę zabytków może okazać się sporą przeszkodą w realizacji planów przebudowy obiektu.
Przypomnijmy, Olsztyn Główny to jeden z dziesięciu projektów dofinansowanych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia i jeden z 464 dworców w całej Polsce, które są objęte szerokim programem inwestycyjnym PKP S.A. na lata 2016-2023. Planowana inwestycja obejmuje nie tylko budynek dworca. Przy współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. zmodernizowana zostanie także infrastruktura w obrębie stacji.
Obecnie PKP jest na etapie przygotowywania zamówienia, które wyłoni wykonawcę projektu dla tej inwestycji. Z ogłoszeniem przetargu PKP z pewnością wstrzyma się do czasu rozstrzygnięcia w sprawie ewentualnej konieczności wpisania Dworca Głównego do rejestru zabytków.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz