Projekt Warmia: Rebelia Kultury jest unikatową formą prezentacji potencjału branży kreatywnej w regionie, który zazwyczaj kojarzony jest z walorami turystycznymi i przyrodniczymi. Warmia ma jednak także inne oblicze – potencjał do tworzenia innowacyjnych, niepokornych i twórczych inicjatyw artystycznych. Świadczy o tym program projektu Warmia: Rebelia Kultury.
Znalazły się w nim wydarzenia, z których część jest w Polsce absolutnie wyjątkowa, dlatego miłośnicy kultury powinni na nie zwrócić szczególną uwagę.
Jest tak w przypadku Festiwalu Filmowego Bluebox – jedynej w naszym kraju imprezy osób zajmujących się cyfrowym tworzeniem obrazu i dźwięku, wypełnionej warsztatami, projekcjami i spotkaniami ze znanymi artystami filmu, producentami i mistrzami grafiki komputerowej. Będą na niej obecni m.in. specjaliści z Platige Image, The Chimney Pot, ATM, Odeon, Nolabel, Orka Film, BadiBadi czy LumconFx. Również Festiwal do Czytania jest jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce, nawiązującym m.in. do obchodzonego w wielu krajach świata World Book Night.
Wyjątkowy charakter będą także miały warsztaty tańca współczesnego Sie tu tańczy, poprowadzone przez znanego słowackiego tancerza i pedagoga Jana Durko.
Natomiast dla miłośników gitary basowej (i nie tylko dla nich) fantastyczną atrakcją będzie udział w projekcie Bass Days takich muzyków jak Igor Saavedra (wielokrotny uczestnik Bass Player Live, Bass Player Live All-Star Jam i London Bass Guitar Show) i Yolanda Charles (znana z występów z artystami takimi jak Robbie Williams, BB King, Eric Clapton, Van Morrison, Mick Jagger, Sinead O'Connor i Dave Stewart).
- Kolejna edycja projektu Warmia: Rebelia Kultury jest wypełniona ciekawymi wydarzeniami artystycznymi – mówi Anna Wasilewska z zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. - Każdy miłośnik ciekawej, oryginalnej sztuki znajdzie dla siebie coś ciekawego, co pokazuje, jak duży jest potencjał kreatywny naszego regionu.
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego wspierając artystów zaangażowanych w projekt Warmia: Rebelia Kultury, pomaga jednocześnie dynamicznie rozwijającej się kulturze współczesnej na Warmii.
Celem festiwalu, oprócz dostarczenia przeżyć artystycznych, jest także promocja regionu oraz pokazanie, jak dynamicznie rozwija się w nim kultura współczesna – zwłaszcza ta, której wyróżnikiem jest kreatywność.
Tegoroczne cykl wydarzeń składa się z czterech bloków tematycznych:
§ Rebelia Niskich Tonów – koncerty i warsztaty gry na gitarze basowej z udziałem znanych basistów – Bass Days, konkurs dla młodych DJ-ów – Bass for the Masses, a także warsztaty muzyczne i koncerty prezentujące folkowe utwory we współczesnej aranżacji,
§ Multirebelie - wydarzenia artystyczne obejmujące takie dziedziny sztuki, jak film, taniec, literatura i teatr, skierowane zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów. W ramach Multirebelii odbędą się m.in. Festiwal Filmowy Bluebox, warsztaty tańca Się tu tańczy i Festiwal do Czytania,
§ Rebelia designu – jej tematem przewodnim jest sztuka współczesna połączona z działaniami z zakresu designu, w tym także warsztaty designu regionalnego Etno WaMa, których efektem będzie przygotowanie rekomendacji do stworzenia gadżetu promującego region,
§ Rebelia w gotyku – niekonwencjonalne działania artystyczne i koncerty prezentowane w klimatycznych budowlach gotyckich Warmii – muzyka sakralna, jazz, śpiew „eksperymentalny”.
W tym roku projekt rozpocznie się 5 października koncertem z cyklu „Rebelia w gotyku”, a zakończy koncertem finałowym w ostatnią niedzielę października.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.rebeliakultury.pl. Zapraszamy także na fanpage projektu na Facebooku: www.facebook.com/RebeliaKultury.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz