Radni zdecydowali o przeznaczeniu 27 milionów złotych nadwyżki budżetowej. Wśród umów, które zostaną podpisane dzięki zwiększeniu finansowania, są m.in. te dotyczące zagospodarowania zakola Łyny, rewitalizacji dawnej zajezdni trolejbusowej oraz budowy fragmentu Łynostrady na terenie Lasu Miejskiego. Zadania, które jako nowe zostały prowadzone do budżetu to choćby doświetlenie przejść dla pieszych, zwiększenie bezpieczeństwa na kąpieliskach, dofinansowanie unijnych projektów realizowanych przez MOK i Szpital Miejski.
Ważną część inwestycji, które zostaną zrealizowane dzięki tym środkom stanowią te wspierające olsztyński sport i rekreację. Dzięki nadwyżce uda się zbudować nową płytę boiska stadionu przy al. Piłsudskiego. Na ten cel przeznaczonych zostanie 6 mln złotych.
- Obiekt zostanie wyposażony w nową murawę boiska, a cała inwestycja zostanie poprowadzona tak, by stanowiła integralną część nowego stadionu, który w przyszłości zostanie wybudowany w tym samym miejscu - wyjaśnia dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, Jerzy Litwiński. - Harmonogram prac jest bardzo bogaty i zawiera m.in. wymianę starego podłoża, wykonanie podbudowy pod nową murawę, drenaż i odwodnienie płyty boiska, system podgrzewania murawy, montaż automatycznych zraszaczy murawy i wreszcie położenie najwyższej klasy naturalnej trawy z rolek. Wykonanie tej części prac szacuje się na ok. 3,5 mln złotych. Całość inwestycji uzupełniają takie nieodzowne i kosztowne projekty jak: budowa hydroforni, modernizacja węzła ciepła oraz przyłączenie odwodnienia murawy boiska do kanalizacji deszczowej.
Część środków trafi również do olsztyńskich siatkarzy. Prezydent zdecydował o utworzeniu systemu kształcenia na poziomie mistrzowskim w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców.
- Sprofilowane klasy powstaną w X Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza. To w Olsztynie młodzi siatkarze znajdą miejsce do nauki i szkolenia, i nie będzie powodów do szukania takich miejsc w kraju – informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Dzięki nadwyżce uda się również wprowadzić w życie założenia projektu ''rower miejski''.
Nie wszyscy radni byli ''za'' proponowanymi inwestycjami. Przeciwko zagłosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.
- Po raz kolejny potwierdziła się też zasada, że pieniądze nie tylko potrafią łączyć, ale równie skutecznie dzielić. Można przy tym dojść do wniosku, że nadwyżka budżetowa jest dla niektórych radnych tak samo podejrzana, jak jej brak. A przecież w gruncie rzeczy w propozycjach wydatkowania nadwyżki nie ma niczego, o czym byśmy wcześniej nie rozmawiali i czego nie odłożyliśmy na „bogatsze czasy”. Dyskusji nad tymi propozycjami byłoby dziś zapewne mniej, gdyby nie unosząca się nad salą sesyjną aura tegorocznych wyborów. Zaczynają one dominować w słowniku samorządowym, co, przyznaję, nie ułatwia pracy - komentuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz