W Olsztynie zakończyła się budowa sieci szerokopasmowego internetu. Instytucje publiczne zarządzane przez miasto w tym szkoły i szpitale dostaną dostęp do szybkiego internetu. Zwiększy się także ilość darmowych stref wi-fi. Miasto staje się powoli niezależne od operatorów zewnętrznych, co już wkrótce przyniesie duże oszczędności.
Projekt budowy 45-kilometrowej sieci światłowodów zrealizowany dzięki unijnej dotacji przyniesie gminie duże korzyści. Przy 42 jednostkach publicznych, które już zostały podłączone do miejskiej sieci szerokopasmowej, oszczędności w ciągu roku wyniosą ok. 70 tys. zł. One się jeszcze zwiększą, bo docelowo, miasto planuje włączyć do sieci wszystkie miejskie instytucje — uzupełnia Piotr Grzymowicz. To nie wszystko, bo po pięciu latach od uruchomienia, sieć będzie mogła być udostępniana również operatorom zewnętrznym. Wszędzie tam, gdzie operatorzy komercyjni nie będą mogli świadczyć usług dostępu do internetu szerokopasmowego z powodu braku infrastruktury, a będzie w pobliżu zlokalizowana sieć miejska, będą mogli ją wykorzystać w celu świadczenia usług mieszkańcom — dodaje prezydent.
Bezpośrednia korzyścią dla mieszkańców będzie zwiększenie liczby stref bezpłatnego interetu – dotychczas jest 5, a już niedługo uruchomionych zostanie kolejnych piętnaście punktów.
Wybudowanie dodatkowych kilometrów sieci światłowodowej, to efekt podpisania przez władze miasta Olsztyna, jeszcze w 2010 roku, umowy o dofinansowanie z funduszy unijnych projektu pod nazwą "Budowa infrastruktury sieci miejskiej obejmującej jednostki publiczne na terenie miasta Olsztyna".Wartość projektu wynosi 5 666 988,31 złotych, z czego dofinansowanie stanowi aż 85 proc. (4 787 592,95 zł).
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz