Dziś jest: 20.04.2025
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Data dodania: 2025-04-20 09:02

Paweł Michno

Wielka Niedziela: rezurekcja i dzielenie się jajkiem

Wielka Niedziela: rezurekcja i dzielenie się jajkiem
Na zdjęciu: wierni w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wielka Niedziela. Dawniej dzień ten rozpoczynał się od porannej mszy, czyli rezurekcji. Na drogach trwa również policyjna akcja: ''Bezpieczny Weekend - Wielkanoc''.

reklama

Radosne bicie dzwonów oznajmiało koniec oczekiwania na Zmartwychwstanie. - Po takiej mszy o świcie, którą obwieszczały bicie w dzwony, petardy, mnóstwo wybuchów, bicie w bębny w niektórych regionach, udawano się już do domów na to wytęsknione śniadanie wielkanocne. Były na nim wszystkie poświęcone pokarmy: ciasta, mięsa; rzeczy, których się nie widziało przez poprzedni miesiąc postu - opowiada Klara Sielicka-Baryłka z Państwowego Muzeum Etnograficznego.

W polskiej tradycji popularny jest zwyczaj dzielenia się poświęconym uprzednio jajkiem. Z jajkiem odprawiano także różne rytuały. Dziewczyny myły sobie włosy w wodzie, w której gotowały się jajka i wierzyły, że to zapewni im urodę i dobrobyt. Skorupki z jajek po poświęceniu, podzieleniu się i zjedzeniu rozsypywano w ogrodzie i zakopywano pod drzewkami owocowymi, żeby był urodzaj dla gospodarstwa.

Największą atrakcją świętowania było - mówiąc wprost - wielkie obżarstwo. Ciekawe są recepty na uchronienie się od zgagi po wielodniowym poście. Według najstarszych porad, rano należało zjeść święconego chrzanu i chuchnąć trzy razy do komina albo zjeść przed śniadaniem usmażone na maśle pokrzywy.

A jak świętują Wielkanoc wyznawcy prawosławia? Po nocnym nabożeństwie ku czci zmartwychwstałego Chrystusa przed południem wierni przychodzą do cerkwi, gdzie są witani przez kapłanów koszami pełnymi jaj farbowanych na czerwono. Kolor jest nieprzypadkowy i nawiązuje do wydarzenia w Rzymie z udziałem Marii Magdaleny. Na dowód zmartwychwstania skorupki jaj, przyniesionych przez nią w koszyku cesarzowi, miały zmienić barwę.

Na wielkanocnym stole prawosławnych, po czterdziestodniowym poście, nie brakuje tłustych i mięsnych potraw. Jedną z nich jest zupa solanka, zawierająca wszystkie rodzaje mięs a także oliwki, kapary i kiszone ogórki.

W Polsce święta obchodzi około pół miliona prawosławnych.

Podczas świąt na drogach powiatu olsztyńskiego, jak i całej Polski, widać więcej patroli. Policjanci prewencji oraz ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących. Dlatego kierowcy muszą spodziewać się kontroli. Podczas działań „Bezpieczny Weekend - Wielkanoc” policjanci szczególną uwagę zwrócą na przekroczenia dozwolonej prędkości, zareagują na popełniane wykroczenia w ruchu drogowym, sprawdzą, czy kierowcy i pasażerowie używają pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w prawidłowy sposób. Będą kontrolować stan trzeźwości kierujących oraz na bieżąco monitorować płynność ruchu na warmińsko-mazurskich drogach. Również w miastach, tam, gdzie zostały zaplanowane uroczystości związane z Wielkanocą, policyjne patrole będą zabezpieczać ich przebieg.

W ubiegłym roku w świąteczny weekend na drogach Warmii i Mazur policjanci odnotowali 6 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły, a 5 zostało rannych. Byli też wzywani do 150 kolizji drogowych, a w trakcie przeprowadzonych kontroli ujawnili 32 kierujących pod wpływem alkoholu.

Źródło: własne, IAR, Polskie Radio, KWP Olsztyn

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl