Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2012-01-02 11:23

Redakcja

Wkrótce kolejne odwierty

Siedem firm poszukuje złóż gazu łupkowego w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwszy odwiert poszukiwawczy rozpoczęto w połowie grudnia w Rogitach pod Braniewem, kolejne zaplanowano w pierwszej połowie 2012 r.

reklama
Ministerstwo Środowiska wydało dotychczas 12 koncesji na poszukiwania złóż gazu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Obejmują one powiaty: braniewski, elbląski, iławski, ostródzki, nowomiejski, działdowski, lidzbarski i olsztyński.

Koncesje otrzymało siedem firm, które w tym roku prowadziły badania sejsmiczne na wyznaczonych obszarach. Pierwsze wiercenia rozpoczęła w połowie grudnia w Rogitach, niedaleko granicy z obwodem kaliningradzkim, kanadyjska firma Talisman Energy.

Odwiert w Rogitach ma sięgać głębokości 3 tys. metrów i powinien zakończyć się w lutym 2012 r. Wyniki badań geologicznych wydobytego rdzenia będą znane po kilku miesiącach. Wówczas zapadnie decyzja o następnych odwiertach, które pozwolą na ocenę rozległości złoża. Koszt każdego z nich firma ocenia na 8-12 mln dolarów. Ewentualne wydobycie byłoby możliwe w 2015 r.

Kolejne firmy chcą uruchomić swoje wiertnie do połowy przyszłego roku. Jedną ze spółek, które zapowiedziały już odwierty poszukiwawcze, jest Eni Polska, która zaplanowała dwie wiertnie w pobliżu wsi Wodynia i Kamiennik Wielki w powiecie elbląskim. Województwo warmińsko-mazurskie jest uznawane - obok pomorskiego - za najbardziej obiecujące pod względem występowania złóż gazu łupkowego. Według szacunków może znajdować się tutaj nawet jedna czwarta polskich zasobów tego gazu.

Podczas prac poszukiwawczych w regionie nie doszło dotychczas do konfliktów z lokalnymi społecznościami. Firmy poszukujące złóż deklarowały chęć „budowania dobrych relacji społecznych”. Prowadzono akcje informacyjne na temat zakresu i skutków prowadzonych poszukiwań. Firmy angażowały się finansowo w lokalne inicjatywy społeczno-kulturalne. Fundowały festyny i sponsorowały imprezy, kursy językowe, gminne domy kultury i świetlice wiejskie.

Talisman Energy, właściciel wiertni pod Rogitami, przeznaczył na takie działania na obszarach trzech koncesji ok. 80 tys. dolarów. Mieszkańcy pobliskich wsi zostali zaproszeni na uroczyste poświęcenie i zwiedzanie pola wiertni przed jej uruchomieniem.

Jedynymi incydentami utrudniającymi poszukiwania gazu na Warmii i Mazurach były w tym roku kradzieże sprzętu pozostawionego przez geologów na polach. Do największej doszło na jesieni w okolicach Susza i Iławy. Skradzione tam kable sejsmiczne i wiązki geologiczne z czujnikami warte były ok. 100 tys. zł.

Źródło: PAP, TVP Olsztyn

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • nusiek 2012-01-04 10:13:10 81.190.*.*
    I bardzo dobrze ,że będziemy niezależni od Rosjan. Ostatnio podpisana przez Pawlaka umowa to obraz tego uzależnienia. Mając już jakie takie rozeznanie w naszych zasobach, podpisał umowę, którą pózniej musiał na żądanie Unii korygować. Wstyd.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • jasper 2012-01-04 00:21:32 89.228.*.*
    kto sie na to zgodził?!!!! zatruli śląsk teraz czas na Warmię
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl