Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2024-02-22 07:26

Redakcja

Wodna pompa ciepła: korzyści i aspekty prawne

Wodna pompa ciepła: korzyści i aspekty prawne
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Szukasz sposobu na tanie, bezobsługowe i ekologiczne ogrzewanie? Wodna pompa ciepła może być właściwym wyborem. Stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Jakie dokładnie korzyści przynosi montaż wodnej pompy ciepła w domu? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc ją zamontować? Jeśli stoisz przed wyborem sposobu ogrzewania, koniecznie przeczytaj!

reklama

Jak działa wodna pompa ciepła?

Wodna pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które wykorzystuje naturalną energię cieplną z otoczenia (energię odnawialną). W tym przypadku tzw. źródłem dolnym ciepła jest woda, a konkretnie zbiornik, ciek lub wody gruntowe. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka efektywność. Wodną pompę ciepła można zamontować wszędzie tam, gdzie na działce lub w jej pobliżu znajdują się rzeka, staw, jezioro, rzeka, strumień itp. Nie jest to jednak warunek konieczny, ponieważ istnieje również możliwość wykorzystania studni głębinowej (a dokładniej dwóch – tzw. studni czerpnej i studni zrzutowej). Sam montaż pompy jest dość łatwy i zazwyczaj nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku, ale może być kosztowny (zwłaszcza przy konieczności wykopania studni głębinowej).

Jak dokładnie działa wodna pompa ciepła? Ciepło z tzw. źródła dolnego (w tym przypadku wody) ogrzewa krążący w instalacji czynnik roboczy. Następnie trafia on do sprężarki. Po sprężeniu ciepło z czynnika jest przekazywane do instalacji grzewczej budynku lub przeznaczone do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Tym samym czynnik roboczy się ochładza i jest kierowany z powrotem, aby ponownie pobrać ciepło. Przy użytkowaniu pompy ciepła nie ma więc mowy o spalaniu i produkcji szkodliwych emisji. Jednocześnie system jest bardzo wydajny i zapewnia wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach.

Wodna pompa ciepła – dla kogo?

Wodna pompa ciepła to dość specyficzne urządzenie, którego zastosowanie jest możliwe tylko w określonych warunkach. Kluczowy jest dostęp do wody. Montaż wodnej pompy ciepła może być szczególnie korzystny, jeśli na działce znajduje się zbiornik, ciek wodny lub też studnia. Wówczas montaż jest łatwy i stosunkowo. Warto również wiedzieć, że pompa ciepła działa najlepiej, gdy pobiera ciepło z wody o temperaturze 7-12°C. Ponadto trzeba mieć na uwadze wymogi instalacji – zanim zdecydujesz się na zakup pompy ciepła, warto to skonsultować z doświadczonym instalatorem.

Innym kryterium, które powinno się wziąć pod uwagę, jest budżet. Zakup i montaż wodnej pompy ciepła to spora inwestycja. Możliwe jest jednak uzyskanie dotacji, a czasami także preferencyjnej pożyczki, która pozwala na uregulowanie opłat w wygodnych ratach. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że pompa ciepła jest znacznie tańsza w eksploatacji niż inne urządzenia grzewcze. W związku z tym zapewnia duże oszczędności podczas użytkowania a jej zakup zwraca się w kilka lat.

Wodna pompa ciepła: korzyści

Dlaczego warto zamontować wodną pompę ciepła? Można znaleźć ku temu naprawdę dużo powodów. Do najważniejszych korzyści należą:

  • obniżenie rachunków za ogrzewanie – wodna pompa ciepła jest bardzo energooszczędna, dzięki czemu pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o ponad 50% w porównaniu z innymi metodami;

  • brak negatywnego wpływu na środowisko – pompa ciepła to najbardziej ekologiczne urządzenie grzewcze dostępne na rynku; nie wytwarza żadnych spalin ani szkodliwych substancji i nie przyczynia się w żaden sposób do pogorszenia jakości powietrza w Twoim otoczeniu;

  • bezobsługowość – wodna pompa ciepła w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń grzewczych jest niezwykle wygodna w użytkowaniu, pracuje automatycznie i nie wymaga konserwacji;

  • wszechstronność – pompa ciepła może być używana nie tylko jako urządzenie grzewcze (do ogrzewania pomieszczeń i/lub wody użytkowej), ale także jako klimatyzator.

Ponadto pompa ciepła podnosi wartość nieruchomości, jest całkowicie bezpieczna i może być użytkowana przez kilkadziesiąt lat. Czy zatem wodna pompa ciepła ma jakiekolwiek wady? Pewnym utrudnieniem może być wysoki koszt instalacji, który jednak zwykle dość szybko się zwraca. Ponadto trzeba brać pod uwagę wymienione wyżej wymagane uwarunkowania – niestety montaż wodnej pompy ciepła nie będzie możliwy na niektórych działkach. Poza tym trudno wskazać jakiekolwiek argumenty „przeciw”!

Wodna pompa ciepła: formalności

Zanim zdecydujesz się na wodną pompę ciepła, warto jednak również zapoznać się z wymogami formalnymi dla tego typu instalacji. Jeśli montaż urządzenia wymaga wykonania studni, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Ponadto konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań dotyczących hydrogeologii i właściwości termicznych. 

Należy mieć również na uwadze to, że w przypadku montażu dowolnego rodzaju pompy ciepła w strefie ochrony konserwatorskiej wymagane są zgłoszenie prac budowlanych, jeśli odbywają się one na obszarze wpisanym do rejestru zabytków lub uzyskanie pozwolenia na budowę, jeżeli roboty są realizowane w budynku wpisanym do rejestru zabytków.

W większości przypadków formalności nie sprawiają dużego problemu. Z całą pewnością warto poświęcić chwilę na ich zrealizowanie, aby móc zamontować tak praktyczne i oszczędne urządzenie grzewcze, jakim jest pompa ciepła.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Arkadiusz89 2024-02-27 18:09:52 193.42.*.*
    pompa ciepła to jest świetny pomysł. my mamy dodatkowo założone panele, więc wychodzi nam to bardzo fajnie. i jedno i drugie zamontował nam hymon, firma którą polecili nam znajomi i sprawdzili się w 100%.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

www.autoczescionline24.pl