Działania te realizowane były w listopadzie i grudniu 2012 oraz styczniu 2013 roku. Akcje pomogły podopiecznym obu placówek w przezwyciężaniu ich codziennych barier i ograniczeń.
Akcja „Pokonajmy wspólnie bariery” składała się z cyklu spotkań, w trakcie których wolontariusze wykorzystując sprzęt sportowy oraz imitację przeszkód architektonicznych pomagali niepełnosprawnym ruchowo w ich codziennej walce z nierównymi chodnikami i brakiem odpowiedniej infrastruktury. Pierwsze zajęcia odbyły się w sali sportowej, gdzie pod czujnym okiem instruktorów z FAR i wolontariuszy, niepełnosprawni ćwiczyli technikę jazdy na wózkach oraz pokonywania przeszkód, takich jak krawężniki, podjazdy, itp. Dodatkowo wzięli udział w ogólnorozwojowych ćwiczeniach wzmacniających górne partie ciała oraz zajęciach na basenie, służących poprawie sprawności osób poruszających się na co dzień na wózkach.
Lider wolontariuszy zaangażowanych w tę akcję, Paweł Buczek, podsumowuje: Często nie zdajemy sobie sprawy, ile pracy i wysiłku musi włożyć osoba niepełnosprawna, u której nawet zjazd z podjazdu może wywoływać lęk, by samodzielnie i sprawnie poruszać się na wózku. Wolontariat wiąże się z wieloma trudnościami, które należy pokonać, ale przynosi również satysfakcję i zadowolenie ludzi zaangażowanych w projekt. Często małe, ale skierowane do właściwej grupy akcje, okazują się o wiele skuteczniejsze niż duże.
Drugi z realizowanych projektów, „Ja też coś potrafię”, był skierowany do osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim i umiarkowanym ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wolontariusze LOTTO zorganizowali warsztaty rękodzieła: ceramiczne, wikliniarskie i plastyczno-dekoratorskie, a wykonane przez dzieci przedmioty zostały przekazane na aukcję charytatywną.
Lider wolontariuszy zaangażowanych w projekt „Ja też coś potrafię” podsumowuje działania w następujący sposób: - Dzięki akcji poznaliśmy niełatwy świat dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, tak odmienny niż ten, w którym funkcjonujemy na co dzień. Włączenie dzieci w akcje charytatywne na równi z innymi podniosło ich poczucie wartości. Daliśmy im okazję pomagania innym, kiedy to im najczęściej niesiona jest pomoc.
Program wolontariatu pracowniczego „Kumulacja Dobrej Woli" jest koordynowany przez Fundację LOTTO Milion Marzeń. Do końca stycznia 2013 w akcje społeczne na rzecz lokalnych środowisk zaangażowało się w sumie 108 pracowników Totalizatora Sportowego i sprzedawców sieci własnej LOTTO z całej Polski, którzy wsparli łącznie 833 beneficjentów. Pracownicy spółki już po raz trzeci mogli zgłaszać własne inicjatywy. Pomysły poddane zostały ocenie Kapituły i najciekawsze otrzymały granty na realizację. Wolontariusze sami wskazywali, komu i w jaki sposób chcą pomóc. Czas na zamknięcie działań mieli do końca stycznia 2013 roku.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz