Umowa leasingowa a przedmiot leasingu – kiedy wykup nie jest obowiązkowy?
Wykup leasingowanego samochodu jest najczęściej nieobowiązkowy, szczególnie jeśli w grę wchodzi umowa leasingu operacyjnego w mLeasing. Takie rozwiązanie jest korzystne, chociażby z ekonomicznego punktu widzenia.
Podpisując umowę leasingu bez konieczności wykupu użytkowanego auta, zyskujesz możliwość oddania przedmiotu w ręce leasingodawcy po zakończonej umowie. Dzięki temu nie musisz martwić się o przeniesienie pojazdu do majątku przedsiębiorstwa.
W przypadku umów leasingowych, a także najmu długoterminowego nie ma obowiązku wykupienia pojazdu po zakończonej umowie, choć zawsze jest taka możliwość. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, musisz wiedzieć o kilku zasadach:
- W przypadku umowy leasingu operacyjnego lub finansowego możesz wykupić leasingowany pojazd zgodnie z wcześniej ustaloną kwotą wykupu resztkowego. Najczęściej jest to 1% wartości użytkowanego pojazdu.
- W ramach najmu długoterminowego możesz wykupić pojazd na koniec umowy, ale za kwotę ustaloną przez leasingodawcę. To oznacza, że firma leasingowa samodzielnie ustala wartość pojazdu w dniu wykupu i proponuje kwotę.
W praktyce żadna umowa leasingowa nie zobowiązuje przedsiębiorstwa do wykupienia leasingowanego pojazdu. Mimo że jest taka możliwość, to jednak można skorzystać z opcji zwrócenia przedmiotu do firmy leasingowej. W ten sposób optymalizujesz firmowe wydatki i zyskujesz możliwość zakupu nowego auta do firmowej floty w ramach kolejnej umowy leasingowej.
Kiedy warto wykupić samochód z leasingu?
Jest kilka sytuacji, kiedy warto wziąć pod uwagę możliwość wykupu leasingowanego auta na koniec trwania umowy. Możliwości przeniesienia praw do leasingowanego auta po wykupie są dwie. Możesz włączyć pojazd do majątku prywatnego lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Decydując się na wykup auta na koniec umowy leasingu, zyskujesz:
- możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodu nawet 20% wydatków związanych z eksploatacją pojazdu,
- opcję odliczenia 50% wartości podatku VAT z faktur, które są związane z eksploatacją firmowego auta.
Warto jednak dodać, że wykup leasingowanego samochodu najczęściej wiąże się też z koniecznością opłacenia podatku dochodowego oraz składki zdrowotnej, jeśli auto zostanie sprzedane przed upływem 6 lat od jego wycofania z majątku firmowego.
Ile może wynieść wartość wykupu resztkowego auta z leasingu?
W ramach umów leasingowych konieczne jest ustalenie nie tylko wartości wpłaty własnej, ale także procentu opcjonalnego wykupu resztkowego na koniec umowy. Najczęściej to od 1 do 30% początkowej wartości pojazdu.
Jeśli planujesz wykupić pojazd, wybieraj jak najniższy wykup resztkowy. Kiedy jednak planujesz zwrócić przedmiot do leasingodawcy, wtedy stawiaj na wysoki wykup, dzięki czemu zoptymalizujesz firmowe wydatki.
Wykup resztkowy auta z umowy leasingowej – czy warto przekazać pojazd w ręce leasingodawcy?
Jeśli celujesz w jak najmniejsze koszty związane z zakupem i eksploatacją firmowego auta, postaraj się ustalić jak najwyższą wartość wykupu resztkowego w ramach umowy leasingowej. Dzięki temu zredukujesz miesięczną ratę do minimum, zmniejszysz należny podatek VAT doliczany do każdej raty leasingu operacyjnego.
Wysoka wartość wykupu końcowego pozwoli Ci na tanią eksploatację auta w firmowej flocie. Na koniec umowy możesz oddać leasingowany pojazd do firmy leasingowej i nie martwić się wysokim wykupem.
To korzystne rozwiązanie, które pozwala na zachowanie optymalnej płynności finansowej w firmie. Zwrot pojazdu do leasingodawcy umożliwia też podpisanie kolejnej umowy leasingowej na nowy samochód, bez zmartwień o to, co zrobić z poprzednio leasingowanym pojazdem.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz