Opublikowana przez UCE Research analiza cen detalicznych nie ucieszy konsumentów. Wynika z niej, że w czerwcu 2022 produkty podrożały średnio o 18% w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku.
Najbardziej – o 37,2% - podrożały produkty tłuszczowe, takie jak masło czy olej. Następne w zestawieniu znalazło się mięso, którego cena wzrosła o 30,5%. Za wołowinę zapłacimy aż o 42% więcej, a za drób o 16,1%. Podium najbardziej drożejących kategorii zamykają używki, które podrożały o 25%. Największy wzrost cen zanotowała herbata - o 26,5%.
Taniejące zwykle w okresie wakacyjnym owoce również podrożały – kosztują o 23,6% więcej, niż w czerwcu 2021. Wpływ na cenę owoców ma tocząca się wojna na Ukrainie. Sadownicy mają problem z zatrudnieniem pracowników sezonowych do zbiorów.
Inwazja Rosji na Ukrainę wpływa również na ceny zboża, którego atakowany kraj jest największym w Europie eksporterem. Mimo tego ceny pieczywa w polskich sklepach utrzymują się na tym samym poziomie. Według analityków spowolnienie wzrostu cen pieczywa ma także podtekst psychologiczny – sklepy nie chcą być kojarzone z wysokimi cenami tak ważnego artykułu spożywczego.
Czy wśród drożejących produktów znajdzie się choć jeden, który zaczął tanieć? Okazuje się, że tak, ale nie ma go na półkach sklepowych. Na rynkach spadają ceny oleju palmowego. Wynika to z pozbywania się przez największego eksportera tego produktu, jakim jest Indonezja, zapasów. Wpływa to także na ceny rzepaku.
Nie tylko konsumenci, ale i inwestorzy mają grobowe nastroje. Na giełdach tanieją surowce, takie jak węgiel, miedź, pszenica, srebro i złoto. Kolejnym "taniejącym" produktem są kryptowaluty. Po osiągnięciu szczytu w listopadzie 2021 cena Bitcoina zaliczyła największy w trakcie swojego istnienia spadek. Za najpopularniejszą z kryptowalut poszły inne, co przyczyniło się do dwóch biliardów dolarów strat na rynku.
Prognozy nie napawają optymizmem. Według analityków inflacja będzie wzrastać, a wzrost gospodarczy spowolni. Walka z gospodarczymi skutkami wojny i polityki fiskalnej rządu może potrwać lata.
Komentarze (18)
Dodaj swój komentarz