Ta sportowa organizacja działa już 26 lat. Jej celem jest rozwijanie i organizowanie elementów kultury fizycznej, rehabilitacji, turystyki oraz czynnego wypoczynku w środowisku osób ze schorzeniem narządu wzroku. Aktualnie klub liczy ponad ćwierć tysiąca członków.
- Od wielu już lat organizujemy imprezy sportowe o zasięgu ponadregionalnym, ogólnopolskim, a także międzynarodowym - opowiada o klubie Piotr Łożyński, jego założyciel i prezes od chwili powstania do dzisiaj. - To m.in. spływy kajakowe, turnieje kręglarskie, szachowe, strzeleckie, warcabowe, brydżowe, zawody strzeleckie i wyścigi w kolarstwie tandemowym. Uczestniczą w nich nie tylko inwalidzi wzroku z naszego regionu, ale też z całego kraju. Prowadzimy zajęcia w sekcjach: kręglarskiej, brydżowej, kajakarskiej, kolarskiej, pływackiej, strzeleckiej (strzelanie laserowe i pneumatyczne - red.), szachowej a nawet tanecznej. Wielu naszych zawodników jest w kadrze Polski sportowców niepełnosprawnych i reprezentujący kraj m.in. w mistrzostwach Europy, świata oraz Igrzyskach Paraolimpijskich. Zdobywają corocznie średnio około 40 medali na zawodach rangi mistrzostw Polski – dodaje na koniec szef OKS WiM Olsztyn, który sam uprawia i uprawiał sport i jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w szachach, brydżu oraz w kolarstwie tandemowym.
Pandemia zakłóciła poważnie kalendarz imprez sportowych w naszym kraju, jednak nie na tyle, aby całkowicie je przystopować. Zawodniczki i zawodnicy tego olsztyńskiego klubu startują w zawodach, które się odbywają i nie wracają z nich bez medali.
Podczas niedawnych mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym osób niepełnosprawnych, które odbyły w Kielnarowie koło Rzeszowa oraz w Głogowie Małopolskim, Anna Harkowska wywalczyła tytuł mistrzyni Polski kobiet w wyścigu ze startu wspólnego oraz w jeździe na czas, a jej klubowy kolega Sławomir Turonek tytuł mistrzowski w jeździe na czas i wicemistrzowski w wyścigu ze startu wspólnego.
Z kolei Marta Stramek, która jest medalistką mistrzostw Polski w kolarstwie tandemowym, z wielkim powodzeniem wzięła udział w biegowych mistrzostwach Polski niewidomych i słabowidzących. Zajęła w Bydgoszczy pierwsze miejsce w biegu na 10 km.
Marta Stramek (nr 230) mistrzyni kraju w biegu na 10 km
Doskonale zaprezentowały się zawodniczki i zawodnicy OKS WiM Olsztyn w Wasiłkowie koło Białegostoku, podczas przeprowadzonych tam drużynowych mistrzostw Polski niewidomych i słabowidzących w strzelectwie pneumatycznym z dwóch postaw: stojąc i leżąc. Drużyna pań w składzie: Edyta Kazberuk, Katarzyna Orzechowska i Anita Zembrzuska, okazała się najlepsza w obu postawach, zdobywając dwa złote medale. Zespół męski, mimo że startował w okrojonym dwuosobowym zestawieniu (Eugeniusz Barszczewski i Piotr Miś), zajął wysokie 4. miejsce w postawie stojąc i 6. w leżąc.
Reprezentantki i reprezentanci OKS WiM Olsztyn po zakończeniu drużynowych mistrzostw Polski niewidomych i słabowidzących w strzelectwie pneumatycznym
Członkowie tego zasłużonego klubu wrócili drużynowych mistrzostw Polski niewidomych i słabowidzących w kręglach klasycznych, które odbyły się w Pucku, również z medalem. Mieczysław Kontrymowicz i Dominik Czyż, uzupełnieni przez Zdzisława Kozieja z Hetmana Lublin, zdobyli srebrny medal. Uzyskali identyczny wynik jak zdobywcy złotego krążka - Morena Iława, ale że korzystali z wypożyczonego zawodnika, zostali sklasyfikowani na drugiej pozycji.
Medaliści drużynowych mistrzostw Polski niewidomych i słabowidzących w kręglach klasycznych. Ekipa olsztyńska: pierwsi trzej od lewej
Brawo. Brawo. Brawo!
Lech Janka
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz