Z jaką prędkością powinien poruszać się kamper w Polsce i za granicą, a z jaką samochód ciągnący przyczepę kempingową? Warto to wiedzieć, by uniknąć mandatu i zapewnić sobie i pozostałym uczestnikom podróży bezpieczeństwo na drodze.
Przepisy ruchu drogowego w Polsce
W naszym kraju obowiązuje ustawa „Prawo o Ruchu Drogowym”. O dopuszczalnych prędkościach mówią artykuły 19, 20 i 21. Informacje w nich zawarte dotyczą różnych pojazdów, dlatego trzeba się w nie porządnie wczytać, aby znaleźć te, które nas interesują. Zrobiliśmy to za Ciebie.
Zacznijmy od dozwolonych prędkości dla kamperów i samochodów z przyczepą kempingową w obszarze zabudowanym. Zarówno kampery o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, jak i kampery o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t, na obszarze zabudowanym od godziny 5.00 do 23.00 mogą poruszać się z prędkością 50 km/h. W godzinach 23.00-5.00 prędkość tą mogą zwiększyć do 60 km/h. W strefie zamieszkania kierowcy muszą zwolnić do 20 km/h.
Poza obszarem zabudowanym, na autostradzie i na drodze ekspresowej dwujezdniowej, samochód z przyczepą i kamper o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t, może osiągnąć prędkość 80 km/h zarówno w pierwszym przypadku, jak i w drugim. Jeśli chodzi o kamper, którego waga nie przekracza 3,5 t – na autostradzie wolno mu jechać z prędkością 130 km/h, a na drodze ekspresowej 110 km/h.
Jak jeździć za granicą?
Trzeba pamiętać, że przepisy dla kamperów, jakie obowiązują za granicą, mogą różnić się od tych, którychmuszą przestrzegać Polacy. Dla przykładu, w Czechach kamper w mieście może osiągnąć prędkość 50 km/h a na drogach krajowych i autostradach 80 km/h. Podobnie jest w Chorwacji, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i Szwecji. Jeśli jednak wybierzemy się do Bułgarii, w pierwszym przypadku będziemy zmuszeni zwolnić do 70 km/h, a w drugim będziemy mogli przyspieszyć do 100 km/h.
Pamiętaj, że nieznajomość przepisów o ruchu drogowym obowiązujących w danym kraju to żaden argument dla policji, która zatrzyma Cię za ich łamanie. Musisz więc zapoznać się z nimi wybierając się w podróż kamperem do innego kraju.
Na drodze może zdarzyć się wszystko, nawet jeśli będziesz skrupulatnie przestrzegać przepisów. Dlatego każdy kierowca kampera powinien zatroszczyć się o ubezpieczenie, które pozwoli uniknąć konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń. Kierowcom z Polski polecamy motorhome insurance quote – skrojoną na miarę ofertę ubezpieczenia dla samochodu kempingowego.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz