Rewitalizacja Placu Jedności Słowiańskiej miała zakończyć się jesienią 2011 roku. Tymczasem wykonano prace jedynie wzdłuż ulicy Lelewela i na odcinku od ul. Pieniężnego w górę do przystanku autobusowego. Przed Wysoką Bramą – prace wstrzymał konserwator zabytków, który zlecił prace archeologiczne. W czerwcu 2011 roku podczas wykonywania tych prac – naukowcy natrafili na pozostałości średniowiecznych murów miejskich. Konieczne więc było poszerzenie obszaru pracy archeologów. Kolejny etap badań archeologicznych rozpoczął się w sierpniu 2012 roku. Wtedy również naukowcy dokopali się do okazów, których się nie spodziewali. Odnaleziono fragmenty murów, które nie istniały na żadnej z map. Na samym przedłużeniu szyi bramnej odkopano z kolei coś na kształt bramy. Okazało się, że obiekt to barbakan, ze znakomicie zachowanymi otworami strzelniczymi.
Po odnalezieniu zabytku projekt rewitalizacji placu przed Wysoką Bramą trafił do kosza, a sam barbakan został zabezpieczony. W ratuszu od początku mówiło się o wyeksponowaniu tego zabytku, odbyły się nawet w tym celu specjalne spotkania z naukowcami.
Konkurs architektoniczny został ogłoszony wiosną tego roku. Opracowania miały obejmować zagospodarowanie okolic Wysokiej Bramy, wkomponowanie parkingu oraz wyeksponowanie odkrytych zabytków.
Jury ostatecznie zdecydowało, że najlepszą spośród 6 złożonych prac jest ta autorstwa architektów z olsztyńskiej pracowni Dżus GK Architekci. To autorzy części obiektów wielokrotnie nagradzanego zagospodarowania brzegów jeziora Ukiel.
Ich koncepcja zakłada odsłonięcie dawnej fosy, podziemny parking oraz możliwość obejścia dookoła odkrytej przed kilkoma laty rondeli. Teraz miasto rozpocznie negocjacje w sprawie przygotowania projektu dla przebudowy okolic Wysokiej Bramy. Projekt powinien być gotowy do końca 2018 roku. Sama realizacja rozpocznie się wtedy, kiedy miastu uda się znaleźć źródło finansowania tych zmian.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz