Rozprawa odbyła się w środę (11 lipca) w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Profesor Piotr Obarek wyrokiem sądu został przywrócony na stanowisko profesora nadzwyczajnego UWM. Naukowiec wniósł także o uregulowanie swojego statusu jako pracownika naukowo-dydaktycznego poprzez przywrócenie mu tytułu doktora habilitowanego oraz stanowiska profesora nadzwyczajnego. Artysta chce również ponownie być członkiem Rady Wydziału. Wnioskuje też o posługiwanie się prawidłowym tytułem w wydawnictwie UWM i wszędzie tam, gdzie pojawia się jego nazwisko.
Przypomnijmy, konflikt pomiędzy Obarkiem a rektorem UWM rozpoczął się pięć lat temu. Wtedy członkowie Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli Akademickich UWM oskarżyli profesora o plagiat. Pozbawili go za to prawa do wykonywania zawodu na dwa lata. Jednak artysta się nie poddał i złożył w tej sprawie odwołanie do Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W czerwcu 2015 r. Obarek został uniewinniony.
Jednak mimo takiego wyroku przedstawiciele Centralnej Komisji do spraw stopni i tytułów odebrali Obarkowi tytuł doktora habilitowanego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił tę decyzję uznając ją za rażąco naruszającą prawo.
W ostatnim czasie konflikt na linii Obarek - Górecki zaognił się jeszcze bardziej. Profesor uznał, że rektor wprowadził do powszechnego obiegu splagiatowene logo UWM, które było jego autorstwa. Sprawa nie została rozwiązana polubownie i trafiła do prokuratury. Profesor rozwiązał także umowy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych do utworów w postaci: loga, godła, insygniów, medali, sztandaru, sygnetu, łańcuchów rektorskich, tablic informacyjnych itp., identyfikujących wizualnie uczelnię i jej władze.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz