Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2010-03-31 09:48

Iwona Starczewska

Żeby Polka chciała być mamą

Rząd zaakceptował przygotowany w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Przepisy mają ułatwić zakładanie żłobków i prowadzenie innych form opieki nad małymi dziećmi. Dzięki tym rozwiązaniom, młodzi ludzie mają przekonać się do roli rodziców, co wcale nie musi oznaczać rezygnacji z pracy.

reklama
Coraz mniej młodych małżeństw decyduje się na dziecko. Trudna sytuacja na rynku pracy, problemy finansowe, drogie opiekunki - to główne przyczyny strachu przed rodzicielstwem. Młodzi, pracujący ludzie boją się dodatkowych obowiązków, ale przede wszystkim problemów finansowych.

Rząd właśnie temu chce zaradzić. Pomysłów w projekcie ustawy jest wiele. W Polsce miałyby powstawać żłobki przy akademikach czy kluby dziecięce gdzie młodzi rodzice bez problemu zostawią dziecko w godzinach pracy.

Żłobki w Polsce podlegają bezpośrednio Ministerstwu Zdrowia. Opieka musi być więc sprawowana przez osoby posiadające kwalifikacje określone w rozporządzeniu ministra zdrowia. Poza tym zakładanie takich placówek jest skomplikowane i kosztowne. Właśnie dlatego żłobków jest jak na lekarstwo, a to wcale nie zachęca do macierzyństwa.

Projektowana ustawa zakłada uproszczenie tych procedur. Nad nowopowstałymi żłobkami nadzór miałby sprawować resort pracy. Funkcjonować ma kilka typów placówek dla dzieci w wieku od 20 tygodni do 3 lat, m.in. klub i ogródek dziecięcy. Dodatkowo rodzice będą mogli zatrudnić dziennego opiekuna lub opiekunkę. Samorządy będą mogły kontraktować usługi opiekuńcze z opiekunami dziennymi sprawującymi opiekę nad dziećmi we własnym domu. Projekt zachęca też do legalnego zatrudnienia niań.

W projekcie przewidziano również ulgi dla pracodawców, którzy zdecydują się na  tworzenie przyzakładowych żłobków i klubików dziecięcych. Przedsiębiorcy będą mogli wliczyć koszty związane z prowadzeniem ich w ciężar nieopodatkowanych kosztów uzyskania przychodu.

Uczelnie wyższe będą mogły prowadzić żłobki i kluby dla dzieci studentów obok domów studenckich i stołówek - działalność miałaby być oczywiście zwolniona z podatku.

Źródło: Własne/Radio Zet

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • halszat 2010-03-31 21:32:07 88.156.*.*
    Wszyscy namawiają do rodzenia - kler, władza itp....tak to na pewno jest potrzebne do przedłużenia pokolenia. Ale żeby to wychować to trzeba mieć środki do życia - a co z pracą, jakie możliwości, jakie szanse, jak nic się nie robi by w tej dziedzinie stworzyć możliwości zatrudnienia. Bezrobocie rośnie w naszym województwie z każdym miesiącem (bez przemysłu)- pokolenie wykształconych 25-40 latków nie widzi żadnych perspektyw ani szans na dalszy tu byt - jest to tylko biała plama. Ile jeszcze trzeba władz i pokoleń, żeby coś wreszcie w tym województwie drgnęło.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl