Absolwenci Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka otrzymali nagrodę Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych w Polsce dla najlepszego dyplomu muzycznego za spektakl "Zespół Śmierci i Tańca czyli piosenki Tiger Lillies".
Uczestnikami "Przygrywki" byli m.in. studenci PWST Kraków, Studium Wokalno-Aktorskiego im. Baduszkowej w Gdyni czy Akademii Teatralnej z Warszawy. To ogromny, ale nie jedyny sukces Olsztyna. Laur dla najlepszej aktorki zdobyła Magdalena Wojtacha, a nagrodę dla najlepszego aktora Darian Wiesner - oboje to tegoroczni absolwenci olsztyńskiego Studium, grający w zwycięskim spektaklu.
Przypomnijmy, spektakl powstał w reżyserii Tomasza Valldala-Czarneckiego, który wraz z zespołem aktorskim, absolwentami olsztyńskiego Studium, "wzięli na warsztat" piosenki zespołu Tiger Lillies. Tym, którzy słyszą nazwę kapeli po raz pierwszy, podpowiadamy, że polską aranżację jednego z utworów bandu wykonuje Karolina Czarnecka - "Hera koka hasz LSD", którą zaprezentowała na 35. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Tłumaczeniem tekstów zajął się aktor Szymon Jachimek, związany przez wiele lat z nieistniejącym już kabaretem Limo. Część z Państwa może kojarzyć go także dzięki twórczości muzycznej pod pseudonimem Mariush. Miejscem akcji przedstawienia jest ponury, objazdowy „Cyrk Dziwolągów” – ludzi zdemoralizowanych, zdeformowanych, wyrzuconych poza margines społeczeństwa. Odrzuconych, bo śpiewają o rzeczach, które są częścią nas, ale o których wstydzimy się na co dzień głośno mówić. Mimo różnych cyrkowych profesji wszyscy przybierają postaci klaunów, a bycie klaunem daje prawo opowiadać o otaczającym świecie szyderczo i bezkompromisowo. Błazny wyciągają na wierzch nasze najskrytsze, najbardziej wstydliwe lęki, pragnienia, grzechy. Śpiewają o tym, co śni nam się po nocach, ale do czego nie mamy odwagi się przyznać. Są krzywym zwierciadłem mrocznych zakamarków naszych dusz. Mogą przekraczać granice dowcipu i dobrego smaku, bo klaunowi się wybacza i nie traktuje się go do serio.
Nagrodzone przedstawienie będzie można zobaczyć w olsztyńskim "Jaraczu" już w grudniu.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz