1. Bezpieczna lokata kapitału
Złoto należy do najbezpieczniejszych lokat kapitału, w szczególności gdy nadchodzą trudne czasy. Dzięki niemu można zabezpieczyć się przed utratą gotówki i innych dóbr. W zależności od wielkości kapitału do zainwestowania i oczekiwań samego inwestora może on zdecydować się na zakup sztabek przechowywanych w skarbcach banków, jak i innych aktywów np. monet bulionowych. Bez względu na wybrany typ aktywów kurs złota jest na tyle stabilny, że każdy z nich przynosi duże bezpieczeństwo finansowe. Co ważne, do inwestycji w złoto w celu zabezpieczenia kapitału nie potrzeba dużych kwot. Z powodzeniem w ten sposób można zainwestować już kilka tysięcy złotych.
2. "Waluta" akceptowana na całym świecie
Złoto w trudnych czasach może zastąpić dowolną walutę. Jego wartość jest bowiem uniwersalna - jest wartościowym kruszcem w każdym rejonie świata. Można używać go do lokowania i zabezpieczania oszczędności w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji, bądź Afryce. Nie ma już praktycznie kraju, w którym złoto byłoby bezwartościowe. Dzięki temu w przypadku międzynarodowych konfliktów lub załamań gospodarczych złoto umożliwia wymianę na waluty obcych krajów bez dużych strat. Równie dobrze ze względu na niewielkie rozmiary wartościowych przedmiotów ze złota można przewieźć je w małym bagażu lub łatwo schować w niedostępnym miejscu.
3. Dostępność niewielkich sztabek inwestycyjnych
Niewielkie sztabki inwestycyjne i inne przedmioty ze złota można zakupić, nawet gdy ma się niewielką ilość dostępnej gotówki. W ten sposób inwestor może ulokować w złocie nie tylko duże sumy, ale i 4-5 tysięcy złotych. Dzięki temu inwestycje w złoto nie są ograniczone jedynie do wąskiego grona posiadaczy kilkuset tysięcy złotych.
Sztabki inwestycyjne o niewielkiej masie oraz inne złoto o podobnej wartości dobrze sprawdza się w przypadku niestabilnej sytuacji militarnej. W razie konfliktów zbrojnych małe złote przedmioty można łatwo schować i zabrać ze sobą jako alternatywę dla gotówki.
4. Ograniczona ilość kruszcu na świecie
Wartość złota w dużej mierze wynika z tego, że ilość dostępnego na świecie kruszcu jest ograniczona. Złoża w kopalni nie zwiększają się, podobnie jak ilość złota, które już wydobyto. Z tego powodu jego podaż na rynku jest stabilniejsza od podaży waluty. Pieniądze można dodrukować, napędzając inflację i jednocześnie obniżając wartość poszczególnych monet i banknotów. Z kolei złota nie można wytwarzać w żadnej fabryce, dlatego jest go jedynie tyle, ile powstało we wszystkich złożach.
5. Stabilny kurs złota na giełdach
Kurs złota w ostatnich kilku lata wzrósł i bije historyczne rekordy. Jednocześnie historia pokazuje, że od rozpoczęcia notowań giełdowych kurs złota utrzymuje się na stabilnym poziomie. Jego wzrost w dłuższym okresie wynika głównie ze spadków siły nabywczej pieniądza. Tym samym złoto stanowi bezpieczną i stabilną alternatywę dla innych form lokowania kapitału. Rzadko dochodzi do dużych spekulacji na jego kursie, dlatego jest to inwestycja odporna na wiele czynników zewnętrznych.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz