Cecylia Rożnowska była niepowtarzalną ikoną polskiej kultury. W Polsce oraz w USA wychowała wiele pokoleń młodych osób, którzy stali się ambasadorami Polski poza granicami kraju. Ludzi kochających folklor i kulturę ludową. Swoją działalność artystyczną pani Cecylia rozpoczęła od zespołu "Warmia" w Olsztynie, gdzie pracowała od 1954 r. do 1985 r. Podczas swojej pracy w Olsztynie była min. pełnomocnikiem ART (Akademii Rolniczo Technicznej) do spraw kultury i przyczyniła się do powstania zespołu "Kortowo". W latach 80. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła pracę nad stworzeniem Zespołu Pieśni i Tańca "Polonia" w Chicago.
Udało nam się porozmawiać z Joanną Wulfert, mieszkającą w Niemczech wychowanką i tancerką zespołu Warmia w latach 1978-1985.
Cecylia Rożnowska
fot. zdjęcie z albumu Joanny Wulfert
- Pani Joanno, przez 7 lat śpiewała Pani i tańczyła w zespole "Warmia", ale do końca związana była Pani z Cecylią Rożnowską. Jaką była osobą?
- Była przede wszystkim moją drugą matką, naszą drugą matką. Była pedagogiem i choreografem w zespole, ale przede wszystkim kobietą, która stworzyła nam drugi dom. Rozbudziła we mnie miłość do śpiewu, tańca i polskiego folkloru. Dzięki niej zaczęło bić moje folklorystyczne serce. Z wielką lekkością poruszała się po salonach świata i nas też tego uczyła. Oprócz lekcji śpiewu i tańca pobieraliśmy lekcje dobrych manier, jak zachowywać się w towarzystwie, czy nawet jak jeść sztućcami. Mieliśmy wyzbyć się poczucia byciem obywatelem 3-go świata.
Rok 2008: spotkanie grupy wychowanków z panią Cecylią w Olsztynie. Na zdjęciu trzy osoby. Nasza rozmówczyni w czarnej sukience, pani Cecylia i jej córka Anna Krysiński - tancerka Warmii i dyrektor zespołu "Polonia"
fot. zdjęcie z albumu Joanny Wulfert
- Nie było dla niej spraw niemożliwych, dla swojego zespołu była w stanie przyciągnąć gwiazdkę z nieba. Na początku lat 80-tych przyczyniła się do zakupu dla zespołu rzeczy prawie nieosiągalnej - własnego autokaru, o którym marzył każdy zespół. Swoje autokary miały tylko państwowe zespoły zawodowe, jak "Mazowsze" i "Śląsk". W głębokim PRL, kiedy wszystko było szare i smutne, a wszyscy byliśmy ograniczeni do poruszania się na terenie Polski, pani Cecylia stworzyła z zespołu "Warmia" towar eksportowy. Po czasach kiedy zespół odnosił sukcesy tylko w Polsce, Cecylia Rożnowska otrzymała min. Honorową Odznaką Zasłużony dla Warmii i Mazur, o zespole dowiedział świat. Wyjechaliśmy na pierwsze tournee po Jugosławii, a później po krajach Europy Zachodniej Francja-Belgia, posypały się liczne nagrody i zaproszenia do innych krajów. "Warmia" stała się zespołem znanym i zapraszanym, a Cecylia pokazała nam sceny świata, inną kulturę, otworzyła szeroko okno na świat, przez które ja wyfrunęłam. Dzięki niej w 1981 roku zespołowi "Warmia" został nadany tytuł Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich "Warmia".
- W pierwszej połowie lat 80-tych, po wielkiej tragedii osobistej postanowiła zostawić dorobek całego życia i wyjechała do Chicago, tam gdzie zginął jej syn i mieszka córka. Kierownictwo nad zespołem przejął jej wychowanek i wieloletni tancerz Mariusz Krupiński, który do dnia dzisiejszego kieruje zespołem. Tam jednak miłość do folkloru nie dała o sobie zapomnieć. Założyła zespół folklorystyczny "Polonia", który jako jedyny tańczy tańce Warmii, a którym dzisiaj kieruje jej córka Anna Krysiński, a choreografem jest wnuczka pani Cecylii Jaclyn. Mentalnie nigdy jednak nie wyjechała z Polski, a jej serce cały czas za Olsztynem płakało.
- Ja też płaczę za Olsztynem i Cecylią, z którą przez ostatnie 40 lat ciągle przecinały się nasze drogi. Cecylia, I love You!
- Dziękuję za rozmowę
Na zdjęciach pani Cecylia wiele, wiele lat temu.
fot. zdjęcia pochodzą z albumu Anny Krysiński
Cecylia Rożnowska w trakcie 70-letniej pracy artystycznej oraz pedagogicznej, była wielokrotnie nagradzana najwyższymi odznaczeniami państwowymi zarówno w Polsce jak i za Oceanem min. złotym medalem Gloria Artis.
Działała na rzecz społeczności Polskiej w Chicago, gdzie w 2007 r. pełniła funkcję wielkiego marszałka Parady 3 Maja.
Zespół „Polonia” pod jej kierownictwem zdobywał uznanie i nagrody na festiwalach folklorystycznych na całym świecie.
Cecylia Celina Rożnowska odeszła w wieku 92 lat. Zostanie pochowana 16 stycnia 2021 roku w Chicago, natomiast dzień później o godzinie 11.00 w katedrze św. Jakuba w Olsztynie zostanie odprawiona msza w intencji Cecylii Rożnowskiej.
* * *
Poniżej zamieszczamy kilka ujęć z pogrzebu pani Cecylii Rożnowskiej w Chicago (fot. A. Kryściński)
Katarzyna Leśniowska
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz