Radni jako najważniejszy powód zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miasta podali problemy finansowe samorządu. W rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" przewodniczący Robert Szewczyk stwierdził że Olsztyn ma "obniżone dochody z podatku PIT, a rząd rozdaje pieniądze zaprzyjaźnionym gminom".
Powodem wywołania zmian w budżecie jest konieczność uzupełnienia funduszy inwestycji.
- Oferty, jakie miasto otrzymało w przetargach przekraczają wyznaczone kwoty o 11,9 miliona złotych - mówiła dyrektor Wydziału Budżetu Urzędu Miasta w Olsztynie, Aneta Arcipowska.
Zmiany dotyczą dwóch planowanych inwestycji: budowy wiaduktu drogowego na ul. Trackiej oraz budowy ul. Plażowej i przebudowy części ulicy Pstrowskiego. Pieniądze zostaną przeniesione z innych zadań, takich jak budowa trakcji tramwajowej, przebudowa dachu amfiteatru, przebudowa dachu i elewacji Pałacu Młodzieży oraz przebudowa części Szkoły Podstawowej nr 12 i dachu Szkoły Podstawowej nr 2. Ostatecznie sumaryczna kwota wydatków ma wynosić tyle samo, ile proponowano pod koniec 2021 - 1 mld 612 milionów złotych. Dochody budżetu miasta to 1 mld 450 milionów zł.
- Najpierw przenosimy pieniądze do programów, które są dofinansowane. Następnie zajmiemy się pozostałymi zadaniami, których nie jesteśmy w stanie teraz zrealizować – tłumaczył prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Prezydent wyjaśnił także, dlaczego zwołano sesję Rady Miasta w lipcu, który jest miesiącem wakacyjnym. Wynika to z otwarcia ofert, które przy oczekiwaniu na następną programową sesję Rady Miasta mogłyby kosztować o wiele drożej, co przedłużyłoby ich realizację.
- O niektórych inwestycjach, jak wiadukt na Tracku, mówi się od dekady - dodał.
Zmiany w budżecie miasta zostały przyjęte 19 głosami za przy 5 wstrzymujących się. Z kolei zmianę wieloletniej prognozy finansowej miasta poprało 18 radnych, 5 wstrzymało się a 1 był przeciw.
Zgodnie z projektem budżetu Olsztyn miał zakończyć rok 2022 z deficytem rzędu 161,5 miliona złotych. Najwięcej pieniędzy, bo aż 1/3 budżetu, miasto przeznacza na oświatę i edukacyjną opiekę wychowawczą. Na drugim miejscu znajduje się transport i łączność, a na trzecim – ochrona zdrowia.
Komentarze (18)
Dodaj swój komentarz