Data dodania: 2008-03-27 23:26
Znaleziska wstrzymują modernizację amfiteatru
Znowu trzeba było wstrzymać część robót w amfiteatrze, bo ekipa budowlańców odsłoniła fragment średniowiecznego muru obronnego. Firma wykonująca przebudowę zapewnia jednak, że termin zakończenia robót nie jest zagrożony.
We wtorek podczas prac ziemnych przy skarpie na tyłach amfiteatru oczom robotników ukazały się średniowieczne cegły. Prace w tym miejscu zostały wstrzymane, a o odkryciu został poinformowany wojewódzki konserwator zabytków. Wczoraj na miejscu znaleziska pojawił się archeolog. Okazało się, że przebiegał tędy mur łączący umocnienia zamku z obwarowaniami miejskimi. - Odcinek liczy ok. 20 m. Mur pochodzi zapewne z XIV lub XV w. i nie jest w najlepszym stanie - opowiada archeolog Adam Mackiewicz.
Odkrycie może nieco skomplikować budowę. - Prace wstrzymaliśmy do czasu wykonania dokumentacji archeologicznej. Na jej podstawie inwestor musi sporządzić projekt, który uwzględni obecność muru - wyjaśnia Kazimierz Sobaczewski, starszy inspektor ochrony zabytków.
Chodzi o to, żeby na murze oporowym przylegającym do skarpy oraz chodniku zaznaczyć za pomocą gotyckiej cegły przebieg istniejących tu niegdyś umocnień. Przygotowanie i zatwierdzenie takiej dokumentacji może zająć kilkanaście dni.
Archeolodzy jeszcze w czwartek wykonali dokumentację fotograficzną i graficzną odkrytych fragmentów umocnień.
Miastu i wykonawcy bardzo zależy na tym, żeby prace zostały wykonane na czas. Termin zakończenia robót to 8 maja tego roku. W razie przedłużenia się budowy przepaść może 5 mln zł unijnego dofinansowania.
Już raz, w ub. roku, prace trzeba było przerwać, bo prace archeologiczne prowadzone przed rozpoczęciem inwestycji nie wykazały istnienia muru w okolicach sceny. Wtedy trzeba było poważnie zmienić projekt. Największe kłopoty sprawiły jednak problemy finansowe i techniczne wykonawcy z Warszawy. Miasto ostatecznie zdecydowało się zerwać z nim umowę i powierzyć prace innej firmie. Od połowy grudnia olsztyński amfiteatr buduje Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Wzrosły też koszty inwestycji z 7 do 11 mln zł.
Od tego czasu roboty przebiegają bez większych zakłóceń. Na dodatek zadanie ekipom budowlanym ułatwiła lekka zima. - Byliśmy przygotowani na dużo niższe temperatury. Mieliśmy odpowiedni sprzęt i zadaszenia, ale nawet nie trzeba było tego używać - wyjaśnia Zbigniew Cichy, prezes WPB.
Tym razem wszyscy są pewni, że obejdzie się bez przestojów. - W piątek mamy radę budowy i tu na bieżąco rozwiązujemy problemy. W tym przypadku też nie powinno być kłopotu. Prace idą zgodnie z planem i nie ma żadnych zagrożeń dla terminów - zapewnia Cichy.
Amfiteatr im. Czesława Niemena w zamkowej fosie ma pomieścić 1300 osób, będzie posiadał scenę ze stanowiskiem reżyserii światła i dźwięku. W podziemnym budynku pomieszczą się m.in. garderoby dla artystów, sanitariaty i toalety dla publiczności. Obiekt będzie przystosowany do użytku przez osoby niepełnosprawne.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz