-
Żywienie psa lub kota
-
Wydatki
-
Pozytywny wpływ zwierzęcia
Posiadanie jakiegokolwiek zwierzęcia w domu, to nie tylko przyjemność, ale również ogromna odpowiedzialność. Obowiązki są zależne od tego, na jakiego pupila się zdecydujemy. Zdecydowanie najpopularniejsze są psy oraz koty. Oba te gatunki zwierząt możemy nabyć w hodowli lub przygarnąć ze schroniska na przykład. Przy takiej decyzji często pojawiają się pytania. Ważne jest dbanie o zdrowie zwierzęcia i regularne szczepienia. Zazwyczaj – w przypadku adopcji ze schroniska – psy, które nie ukończyły trzech miesięcy sa w tej placówce zaszczepione na choroby zakaźne, odrobaczane i odpchlone. Nowy właściciel ma obowiązek powtórzyć wcześniej wspomniane szczepienia trzy tygodnie od pierwszej tury oraz po raz kolejny ponownie po trzech tygodniach. Dopiero wtedy pies może zostać zaszczepiony na wściekliznę. Warto tez ponownie odpchlić oraz odrobaczyć zwierzę.
Żywienie psa lub kota
Po adopcji psa lub kota ze schroniska lub hodowli z początku karmimy je ta samą karma, którą dostawał wcześniej. Potem stopniowo przechodzimy na nową. Jakie karmy są zalecane? Unikamy takich, które powodują zatrucia pokarmowe i biegunki. Weterynarze polecają Eukanubę, Royal Canin, Gilpe, czy Purinę. Dobiera się je w zależności od wieku, rasy oraz gabarytów zwierzęcia. Można też samemu przygotować jedzenie, co jest jak najbardziej wskazane. Jak przygotować porządny posiłek? Najpierw gotujemy ryż, najlepiej brązowy lub makaron. Dodajemy warzywa takie, jak marchewka, seler, pietrucha, por – wszystko trzeba drobno pokroić. Najważniejszym składnikiem potrawy będzie mięso. Każde mięso poza drobiowym, może być surowe. Co powstaje na koniec? Danie przypominające gęsta zupę. Można do niej dodać łyżkę oleju roślinnego.
Wydatki
Częstym wydatkiem związanym z czworonogiem jest wizyta u weterynarza, o której już wcześniej wspominaliśmy. Jednak to nie koniec. Potrzebne tez są takie akcesoria, jak miski, legowisko, zabawki. Akcesoria dla zwierząt znajdziemy w licznych sklepach zoologicznych i nie tylko. Są też takie wielobranżowe. Po co to robimy? Pies, czy kot ma się czuc dobrze, stabilnie i bezpiecznie w naszym domu – musi mieć dla siebie miejsce. Przydatne są również szampony, czy szczotki – nie zapominajmy o toalecie naszego pupila. Ponadto – choć zapewne niewiele osób o tym pamięta – należy odprowadzać podatek od posiadania psa. Stawka ustalana jest indywidualnie dla każdej gminy, jednak Ministerstwo Finansów, co roku podaje kwotę, jakiej ta opłata nie może przekroczyć. W tym roku, czyli w 2020 kwota ta wynosi 125,40 zł.
Pozytywny wpływ zwierzęcia
Zgodnie z najnowszymi badaniami posiadanie zwierzęcia ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Dlaczego? Po pierwsze skłania to nas do aktywności fizycznej, zwłaszcza w przypadku psa. Ponadto nawet mieszkając samemu czujemy się mniej samotni. Coraz częściej docenia się funkcje terapeutyczną zwierząt. Zmniejszają one między innymi stres związany z praca i innymi czynnikami. Naukowcy wręcz zachęcają do tego, aby psy pojawiły się w miejscu pracy. Wspierają również walkę człowieka z lekami. Dlaczego? Zwierzęta domowe zapewniają towarzystwo i bezwarunkową miłość. Na koniec mamy dla Was drobną ciekawostkę: nasi pupile przyczyniają się do zwiększenia produktywności w czasie pracy w domu. Gdy pies lub kot znajduje się w pomieszczeniu, w którym odbywa się spotkanie ze współpracownikami (nawet jeśli jest to spotkanie on-line) członkowie grupy oceniają swoich kolegów z zespołu wyżej pod względem zaufania, a także nabierają większej sympatii.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz