Jest wiele powodów, aby chodzić na wystawy. Przede wszystkim to fascynujące i wartościowe doświadczenie. Poszerza wiedzę o historii sztuki, różnych stylach i epokach artystycznych. Dzięki temu można lepiej zrozumieć kontekst, w którym powstały dzieła sztuki i ich znaczenie dla rozwoju kultury. To doświadczanie doskonałego źródła przyjemności z obcowania z pięknem i estetyką każdego dzieła. Tworzą pole do interpretacji, co sprzyja rozwijaniu wyobraźni i umiejętności kreatywnego myślenia.
Sztuka zaklęta w obrazach ma moc wywoływania emocji. Wystawy obrazów mogą wywoływać nienawiść, smutek, zdumienie, radość, szczęście, poczucie wolności, a nawet dać miejsce refleksji nad aspektami życia, śmierci i świata. Udział w wystawach to także wsparcie dla artystów.
Przyglądając się dziełu sztuki, możemy znaleźć inspirację do własnych działań twórczych. Ale to przecież także, najzwyczajniej w świecie, relaks i odpoczynek. Wspólna wizyta na wystawie może być formą oderwania się od codziennego życia i wspólnie spędzonych chwil z kimś dla nas ważnym.
Na dodatek jest to tańsze rozwiązanie niż kupienie pokaźnej kolekcji na własność. A co jeśli wystawa przychodzi wprost do widza? Wychodzi na ulicę i pokazuje cząstkę wielkiej sztuki? Czy jest jakiś powód, by się od niej odwrócić? Można po prostu ją polubić. Warto doświadczać, oglądać, podziwiać, porównać.
Ruchomą wystawę 5 reprodukcji – 5 wspaniałych polskich malarzy można znaleźć w przestrzeni Barczewa i gminy Barczewo. Wystawa zorganizowana przez Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie będzie zmieniała swoją lokalizację, dzięki czemu dotrze do najbardziej odległych zakątków gminy. Dzięki QR kodom umieszczonym na obrazach, mieszkańcy gminy dowiedzą się o nich i o ich autorach więcej.
- Dom kultury ma swoją misję, jej częścią jest właśnie umożliwienie mieszkańcom dotknięcia czegoś bardzo wartościowego, maleńkiego kawałka sztuki. W tym wypadku nie są to może oryginały, nie ten rozmiar dzieła, nie ta faktura, brak zapachu farby... Ale może dzięki tej wystawie ktoś zapragnie więcej i prawdziwiej – mówi Robert Tokarski dyrektor Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Barczewie.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz