W celu zdobycia dofinansowania należy, przede wszystkim, wybrać jedną z deficytowych specjalizacji w placówkach leczniczych województwie wamińsko-mazurskim lub w regionie, gdzie się ją realizuje.
Za specjalizacje deficytowe uznaje się: psychiatrię dzieci i młodzieży, psychiatrię, neurologię, geriatrię, neurologię kliniczną oraz onkologię kliniczną.
Stypendium będzie przyznawane studentom IV, V i VI roku studiów lekarskich, którzy nie powtarzają roku. Warunkiem jest również uzyskanie średniej ocen nie niższej niż 4,0 i niekorzystanie w dniu składania wniosku, z urlopów, określonych w regulaminie uczelni, chyba że istniałaby możliwość weryfikacji efektów nauki.
Realizowany projekt ma, m.in. zwiększyć liczbę lekarzy, chcących praktykować na terenie naszego województwa.
- Chcemy, żeby nas i przyszłe pokolenia leczyli najlepsi lekarze, którzy jednocześnie pracują na naszych warunkach. Zdrowie niezmiennie zajmuje najwyższe miejsce w hierarchii dóbr społecznych na całym świecie. W ostatnich latach gros środków z budżetu województwa oraz środków unijnych powędrowało na budowę, modernizację, czy doposażenie naszych placówek medycznych. Teraz musimy zadbać o odpowiednie kadry, dlatego zdecydowaliśmy się na finansowe wsparcie przyszłych lekarzy. W Polsce jest około 140 tys. specjalistów, z czego co czwarty jest już w wieku emerytalnym, a co trzeci przyszły lekarz zastanawia się nad emigracją. Kryzys kadrowy powoduje utrudnienia w dostępie do świadczeń medycznych – poinformował marszałek województwa warmińsko-mazurskiego,Marcin Kuchciński.
Dofinansowanie przyznawane będzie na okres trwania roku akademickiego. Uzyska je dziesięciu studentów z najlepszymi wynikami. Całościowy koszt dopłaty wyniesie 22,5 tys. zł brutto. Wnioski będzie można składać od 2 do 22 stycznia 2024 r.
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz