Dziś jest: 03.12.2024
Imieniny: Franciszka, Kasjana
Data dodania: 2023-06-01 18:30

Łukasz Czarnecki-Pacyński

30 lat Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d’Armor - Warmia i Mazury w Olsztynie

30 lat Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d’Armor - Warmia i Mazury w Olsztynie
Wieczór otworzyła dyrektorka CPF, Małgorzata Czaplarska
Fot. Łukasz Czarnecki-Pacyński / Olsztyn.com.pl

Setki wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych, dziesiątki tysięcy godzin kursów języka francuskiego, liczone już w milionach środki pozyskane z europejskich funduszy, tysiące osób, instytucji i organizacji zaangażowanych we współpracę, wiele tłumaczeń literatury... - w środę (31 maja) świętowano w Olsztynie okrągłą rocznicę znanej placówki kulturalnej.

reklama

Wieczór 30-lecia rozpoczął się w stylu tradycyjnej spuścizny kultury francuskiej. Znakomity olsztyński muzyk, lider zespołu „Żywioły” Mateusz Cwaliński, powitał zebranych małym recitalem akordeonowym - wiązanką powszechnie znanych melodii filmowych oraz przebojów gwiazd francuskiej piosenki. - Łączy nas miłość do kultury francuskiej oraz to miejsce, w którym spotykamy się od tylu lat - zaznaczyła otwierająca uroczystość dyrektor CPF Małgorzata Czaplarska.

Fot. Łukasz Czarnecki-Pacyński / Olsztyn.com.pl

Wieczór otworzyła dyrektorka CPF, Małgorzata Czaplarska

Pierwsze piętro wieżowca przy ulicy Dąbrowszczaków 39 zaczęto zagospodarowywać na cele organizacji Centrum Polsko-Francuskiego po podpisaniu w roku 1991 pierwszej umowy dotyczącej współpracy między dwoma regionami: francuskim departamentem Côtes d’Armor oraz ówczesnym województwem olsztyńskim. - Okazało się, że to tętniące życiem centrum jest naprawdę tutaj potrzebne - powiedział w środę portalowi olsztyn.com.pl Roman Przedwojski, wojewoda olsztyński w latach 1990 - 93, który podpisywał tę umowę w imieniu naszego regionu i który wydał zarządzenie, na mocy którego powstało Centrum Polsko-Francuskie. - Charles Josselin, przewodniczący Rady Generalnej departamentu Côtes-d'Armor, okazał się wizjonerem. Mieszkańcy Saint-Brieuc i mieszkańcy Olsztyna postanowili w tamtym trudnym dla Polski czasie działać na rzecz społeczności partnerskich regionów i budować je bardziej otwartymi na inne kultury. Polska była wtedy w bardzo złej sytuacji gospodarczej i centrum nie powstałoby, gdyby nie finansowe wsparcie ze strony francuskich przyjaciół. - Sądzę, że musieli mieć ogromną satysfakcję z tej pracy. O ich zainteresowaniu świadczy fakt bywania u nas samego ambasadora Republiki Francuskiej.

Pierwszą szefową Centrum została w roku 1993 śp. Teresa Lindner-Łuczyńska, tłumaczka i nauczycielka języka francuskiego. Po niej objął to stanowisko trzy lata później Kazimierz Brakoniecki, uznany poeta, krytyk literacki, tłumacz literatury francuskiej oraz animator kultury. Doprowadził on nie tylko do powstania obszernego i umiejętnie dobranego księgozbioru Centrum, ale także do wielu kontaktów kulturalnych i artystycznych pomiędzy twórcami pochodzącymi z obu regionów. - Ja w tej współpracy odnalazłem siebie - powiedział Brakoniecki portalowi olsztyn.com.pl. - Literatura i kultura Bretanii, którymi zajmowałem się głównie - najpierw jako pisarz i poeta a potem także jako tłumacz - pozwoliły mi odkryć, że mamy pewne problemy wspólne, charaktery podobne a także oba nasze regiony zmagały się z pewnym prowincjonalizmem, peryferyjnością. I udało nam się przepracować te „niby obsesje” i uczynić z nich coś bardzo pięknego, mądrego, uniwersalnego. Ten swego rodzaju „ruch kulturowy” był bardzo potrzebny i ważny. I sprawa nie jest wcale zamknięta. Łączymy myślenie europejskie z myśleniem samorządowym, regionalnym - to jest istota tego fenomenu.

W skład obecnej na uroczystości delegacji Departamentu Côtes D'Armor weszli radni departamentu, jego pracownicy oraz przedstawiciele działającego w Bretanii stowarzyszenia „Côtes D'Armor - Warmia i Mazury”. - Razem tworzyliśmy Centrum Polsko-Francuskie i dla nas jest to bardzo ważna instytucja - traktujemy ją jako swego rodzaju „ambasadę” Departamentu Côtes D'Armor w Polsce i bardzo cieszymy się, że działalność Centrum jest tak szeroka: kulturalna, edukacyjna oraz związana ze sportem - powiedział nam Christian Coail, przewodniczący Rady francuskiego regionu. Jego zastępca, Solenn Meslay, dodała, że przyjechali także po to, by by zainspirować się tym, w jaki sposób region warmińsko-mazurski pozyskuje środki finansowe na własne projekty. - W obecnym czasie funkcjonuje dużo projektów, które łączą obydwa regiony - jeżeli chodzi o Centrum, są to głównie projekty szkolne oraz między stowarzyszeniami. W tym roku jest ich aż piętnaście. Uczestniczą w nich także inne państwa europejskie, dzięki czemu nasza współpraca jest widoczna szerzej w Europie.

Christian Coail, Président du Département des Côtes D'Armor; jego słowa tłumaczy Monika Być, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Bretanii i Francji AMITIE

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin zapewnił o staraniach zarządu województwa prowadzących do pozyskania większego obiektu na działalność Centrum Polsko-Francuskiego, tak, aby poszerzyć jego działalność oraz uczynić je bardziej dostępnym dla szerokiej publiczności. - Jesteśmy zaszczyceni możliwością prowadzenia tej jednostki. Dobrze, że znalazła się ona w obszarze naszych zadań własnych, na zasadzie delegowania jak największej liczby zadań publicznych na rzecz samorządów. Mamy historyczne więzi z narodem francuskim i warto podtrzymywać je nadal. Serdecznie dziękujemy za to wspaniałe partnerstwo z regionem Côtes D'Armor. W tym trudnym dla Europy i dla świata czasie możemy razem dużo zrobić dla naszych krajów, dla demokracji.

Alexis Magnen - wolontariusz z Bretanii

Alexis Magnen jest 23-letnim studentem, który mieszka w Pluherlin, jednej z gmin regionu Bretanii. Przyjechał do Olsztyna, by pracować w CPF jako wolontariusz w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, organizacji zapewniającej w granicach UE pracę wolontariuszom oraz dbającej o odpowiednie warunki oraz narzędzia do jej wykonania. - Przyciągnęła mnie do was misja Centrum Polsko-Francuskiego, działającego jako instytucja kultury. Pomagam przygotowywać dla dzieci animacje, dzięki którym mają one kontakt z językiem francuskim. Organizuję także kafejkę językową, w której można porozmawiać po francusku a także pokazy kina francuskiego w Centrum.

Licznie zgromadzeni goście

Podsumowując w rozmowie z nami lata współpracy polsko-francuskiej na Warmii zauważył wojewoda Przedwojski, że koło historii obróciło się i teraz to my możemy pomagać już innym narodom będącym w trudnym położeniu gospodarczym i politycznym, w tym przede wszystkim przeżywającej straszliwy wojenny wstrząs Ukrainie.

Wielka mapa szlaków Mikołaja Kopernika na Warmii

Małgorzata Czaplarska z dyplomem 30-lecia CPF otrzymanym od marszałka

Christian Coail, Président du Département des Côtes D'Armor i marszałek Gustaw Marek Brzezin

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Miłosz K. 2023-06-02 19:20:18 37.248.*.*
    Na pewno istotne wydarzenie w świecie kultury pięknego miasta Olsztyn. No i brawo za ładne zdjęcia Łukasza Czarneckiego
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1

www.autoczescionline24.pl