Przestępczy proceder trwał od lipca 2021 roku do września 2022 roku. Mężczyzna umieszczał na portalach ogłoszenia dotyczące sprzedaży opału, materiałów budowlanych, samochodów (których w rzeczywistości nie posiadał). W ogłoszeniach wykorzystywał dane jednej firmy i osób prywatnych w celu ich uwiarygodnienia. Pokrzywdzeni po kontakcie telefonicznym lub mailowym wpłacali zaliczki na poczet oferowanych towarów lub usług na wskazany rachunek bankowy. Po dokonaniu transakcji kontakt z oferentem urywał się.
Podczas prowadzenia przestępczej działalności 49-latek wystawił szereg nierzetelnych faktur, posługując się danymi firmy, pod którą się podszywał, wykorzystując dane jej właściciela. Tym samym dopuścił się szeregu przestępstw podatkowych, polegających na wyłudzaniu podatku VAT. Ponadto w sierpniu 2022 roku mężczyzna zaciągnął pożyczkę na łączną kwotę 4 tysięcy złotych posługując się podrobionym dokumentem.
49-latek usłyszał 67 zarzutów dotyczących oszustwa, usiłowania oszustwa, posługiwania się podrobionymi dokumentami, wystawiania faktur w sposób nierzetelny czy podszywania się pod inną osobę i wykorzystania jej danych osobowych w celu wyrządzenia szkody majątkowej. Ponadto za przestępstwa oszustwa mężczyzna będzie odpowiadał w charakterze tzw. recydywy.
Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. W sprawie zostało przesłuchanych kilkudziesięciu świadków. Pokrzywdzone w tej sprawie osoby prywatne i podmioty gospodarcze pochodzą z terenu całego kraju, a łączna suma strat to ponad 170 tysięcy złotych. Wobec mężczyzny zastosowano policyjny dozór oraz zakaz opuszczania kraju, a także zabezpieczenie majątkowe w kwocie około 40 tysięcy złotych.
Za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, za przestępstwo posługiwania się podrobionymi dokumentami do lat 5. W związku z tym, że mężczyzna będzie odpowiadał w charakterze tzw. „recydywy” sąd może wymierzyć karę przewidywaną w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz