Mecz zorganizowano w 535. rocznicę zwycięstwa Polski nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. Dzisiejszy Stomil zagrał wtedy pod nazwą... "Warmiak", a drużynę tworzyli głównie pracownicy spółdzielni Społem. Protoplastą Warmii była wtedy drużyna złożona z kolejarzy.
W 1945 roku po zakończeniu II Wojny Światowej, oprócz ciężkiej pracy, naród szukał też rozrywki, a nie od dzisiaj wiadomo, że futbol to najprostsza i najprzyjemniejsza gra. Wystarczyło mieć piłkę i kawałek boiska. A takowe było w Olsztynie i to w bardzo dobrym stanie: w lesie miejskim za Jakubowem na nowo odkryto urodę stadionu leśnego. I to właśnie tam Stomil rozegrał swój pierwszy mecz.
Jak czytamy w książce wydanej z okazji 70. lecia Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej w drużynie spożywców zagrali: Szydlik, Markowski, Drzała, Kazimierz Tippe, Robaszewski, Michalski, Władysław Tusznio, Tadeusz Osękowski, Tatarkiewicz, Tadeusz "Białowąs" Abramski, Chrzanowski, Jerzy Konecki, Prusik oraz Miokołajczyk.
Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Kolejarzy 2:1. Głównym inicjatorem tego meczu był Tadeusz "Białowąs" Abramski. Kilka dni później odbyło się walne zebranie klubu OKS "Warmiak", a 1 października podjęto decyzję o zmianie nazwy na SKS "Społem". W 1968 roku klub porozumiał się z fabryką opon i zespół zaczął występować pod nazwą OKS-OZOS. Pod obecną nazwą klub gra od 1973 roku.
Stomil Olsztyn oficjalnie powstanie datuje właśnie na 15 lipca 1945 roku.
79 lat temu oprócz meczu odbyły się inne zawody sportowe. Rozegrano trójbój lekkoatletyczny (skok w dal, bieg na 100 metrów rzut kulą) oraz bieg o Puchar Grunwaldu na nieznanym dystansie.
Obecnie na początku sierpnia Stomil rozpocznie ligowe zmagania w III lidze.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz