Chociaż do kolejnych wyborów parlamentarnych pozostały jeszcze ponad 3 lata, to postanowiliśmy sprawdzić aktywność posłów i posłanek z województwa warmińsko-mazurskiego.
Przeanalizowaliśmy statystyki sejmowe i oto, co nam wyszło:
Tabela przedstawia aktywność posłanek i posłów z Warmii i Mazur. Opracowanie na podstawie danych z Sejm.gov.pl (powiększ)
Jak widać, najaktywniejsi są posłowie Lewicy (Monika Falej, która do tej pory złożyła aż 635 interpelacji oraz Marcin Kulasek). Pierwszą trójkę zamyka Anna Wasilewska z Koalicji Obywatelskiej. Natomiast na szarym końcu znajdują się parlamentarzyści z obozu Zjednoczonej Prawicy: Wojciech Maksymowicz, Zbigniew Babalski i Robert Gontarz.
Jeżeli chodzi o wystąpienia z mównicy sejmowej, to rekordzistą jest Grzegorz Braun z Konfederacji (123 wystąpienia). W przypadku posłów z Warmii i Mazur przoduje w zestawieniu Monika Falej (33) i Janusz Cichoń (23). Nie przemawiali jedynie posłowie Zjednoczonej Prawicy (Leonard Krasulski, Jerzy Wilk, Wojciech Kossakowski i Robert Gontarz).
Najwięcej interpelacji złożyła Hanna Gill-Piątek z Lewicy (682). W naszym zestawieniu ponownie prowadzi, i to z gigantyczną przewagą, Monika Falej (635 interpelacji). Na drugim miejscu jest Marcin Kulasek (86), na trzecim Anna Wasilewska (69). Dalej jest Urszula Pasławska (PSL-Kukiz 15), która złożyła 55 interpelacji, Paweł Papke (25) i Janusz Cichoń (17). Najwięcej interpelacji spośród posłów Zjednoczonej Prawicy złożyła Iwona Arent (13). Posłowie koalicji rządzącej przodują za to w kategorii: najmniej złożonych interpelacji (żadnej nie złożyli Leonard Krasulski, Wojciech Maksymowicz i Zbigniew Babalski). Robert Gontarz złożył jedną, ale jest to jego jedyna aktywność w Sejmie (poza 100 proc. frekwencją podczas głosowań).
Najwięcej zapytań złożyła Monika Falej (28), na dalszych miejscach znajdują się Janusz Cichoń (13) i Urszula Pasławska (12).
Jeżeli chodzi o pytania w sprawach bieżących, tutaj zauważalna jest niewielka aktywność. Jedynie zadali takowe Monika Falej i Marcin Kulasek (po 2) oraz Leonard Krasulski (1). Oświadczenia wygłosili tylko Monika Falej (5) oraz Marcin Kulasek i Jacek Protas (po 1).
W podpisanych projektach najaktywniejszy jest za to poseł Zjednoczonej Prawicy – Leonard Krasulski (32), dalej Anna Wasilewska (27) i Paweł Papke (21). Żadnego projektu nie podpisało dwóch posłów: Robert Gontarz i Wojciech Kossakowski. Natomiast sprawozdania przedstawili Jerzy Małecki i Zbigniew Babalski.
Podsumowując – najaktywniejsi są posłowie Lewicy, szczególnie Monika Falej. Następnie posłowie Koalicji Obywatelskiej – Anna Wasilewska, Janusz Cichoń i Paweł Papke a także Urszula Pasławska z PSL-Kukiz 15). Jeżeli chodzi o polityków partii rządzącej, to przodują tutaj Leonard Krasulski i Jerzy Małecki, chociaż znaleźli się ostatecznie dopiero na 7. i 8. miejscu.
Stawkę zamykają przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy: Michał Wypij, Jerzy Wilk, Wojciech Kossakowski, Wojciech Maksymowicz, Zbigniew Babalski i Robert Gontarz.
Czy przynależność do obozu władzy, powinna zwalniać z braku aktywności? O tym przekonamy się za 3 lata podczas kolejnych wyborów parlamentarnych.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz