Dwa projekty alei zostały zgłoszone przez Teatr Dramatyczny im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz przez Urzędu Miasta Olsztyn. Władze chcą, aby mieszkańcy zaopiniowali obydwie propozycje i wypowiedzieli się na ich temat na platformie konsultacji społecznych.
Pierwsza koncepcja, przygotowana przez Teatr im. Stefana Jaracza nosi nazwę "Wolne Ptaki Sztuki". Zakłada powstanie areopagu Wolnych Ptaków – złożonego z rzeźb usytuowanych po dwóch stronach pomnika z popiersiem Stefana Jaracza. Każda z ptasich rzeźb uświetniać będzie wybitną olsztyńską osobowość ze świata teatru, muzyki, literatury i sztuk plastycznych. Natomiast biogramy zasłużonych twórców zostaną dyskretnie wkomponowane w przestrzeń przy pomniku.
Każdy nowy sezon artystyczny Teatru, będzie jednocześnie okazją do odsłonięcia kolejnej rzeźby. Pomysłodawcy projektu mają nadzieję, że coroczne odsłanianie Wolnych Ptaków będzie poszerzaniem zmetaforyzowanej przestrzeni sztuki jako wolnej, niezależnej kreacji w otaczającej ją architekturze miasta.
Wokół pomnika Stefana Jaracza, w otoczeniu Wolnych Ptaków pojawią się także krzesła teatralne, które będą miejscem spotkań mieszkańców Olsztyna oraz odwiedzających miasto turystów.
Z kolei propozycja Urzędu Miasta zakłada powstanie Alei Kosmonautów – ludzi, którzy podbili kosmos (Amerykanie, Rosjanie, Chińczycy, „nasz” Mirosław Hermaszewski, itd.) – na wzór hollywoodzkiej Alei Gwiazd.
Jak pamiątkowa aleja ma wyglądać? Będzie usytuowana wzdłuż chodnika prowadzącego do drzwi planetarium. Upamiętnieni zostaną latający w kosmos Amerykanie, Rosjanie i kosmonauci z innych krajów, zarówno nadal aktywni, jak i pionierzy podboju kosmosu. Aleja ma sprzyjać popularyzacji nauk ścisłych i promocji wiedzy o kosmosie.
Urzędnicy uzasadniają swój wybór tym, że w Olsztynie znajduje się drugie co do wielkości w Polsce, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne otwarte w 500. rocznicę urodzin Kopernika. Dodatkowo, to właśnie w naszym mieście znajduje się jedyny na świecie, zachowany do naszych czasów, unikatowy instrument astronomiczny sporządzony przez Kopernika - tablica astronomiczna.
Co więcej, Olsztyn jako jedyne miasto w Polsce, ma w posiadaniu grunt księżycowy przywieziony przez załogę misji Apollo 11 będący darem Prezydenta USA Richarda Nixona.
Który pomysł lepiej wpisuje się w charakter i przestrzeń naszego miasta? Wybór pozostaje w rękach mieszkańców.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz