Dziś jest: 18.04.2025
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy
Data dodania: 2025-04-13 12:47

Oliwia Jaroń

Andrzej Lewandowski, burmistrz Reszla o obniżce podatków, turystyce i... czarownicach [WIDEO]

W studiu wideo redakcji Olsztyn.com.pl gościł Andrzej Lewandowski - burmistrz Reszla (pow. kętrzyński). Samorządowiec opowiedział w rozmowie m.in. o: potencjale turystycznym gminy Reszel, Świętej Lipce i... czarownicach.

reklama

W styczniu bieżącego roku firma Rema S.A. (producent maszyn do obróbki drewna) ogłosiła upadłość. Przedsiębiorstwo działa w branży przemysłowej od 1951 roku i jest największym pracodawcą w mieście. Mieszkańcy martwią się o lokalny rynek pracy. Aktualnie trwa wycena w celu sprzedaży marki.

- Ważną kwestią jest, czy ktoś się odważy przejąć całą infrastrukturę. Miejmy nadzieję, że firmy będą zainteresowane dalszą produkcją – powiedział Lewandowski.

Aby wesprzeć lokalnych przedsiębiorców i zachęcić do zakładania działalności gospodarczych, władze Reszla wprowadziły od początku roku korzystniejsze podatki dla branży transportowej, logistycznej i przewoźników.

- Obniżyliśmy podatki maksymalnie - mówi burmistrz. - Widzimy, że firmy przenoszą swoje siedziby do Reszla

I dodaje: - Mieliśmy duże kłopoty z transportem. Uruchomiliśmy połączenia autobusowe, najważniejsze - z Bisztynkiem

W mieście nie funkcjonuje kolej, przez co mieszkańcy zmagają się z wykluczeniem komunikacyjnym.

Reszel należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast "Cittaslow" – celem jego uczestników jest dążenie do różnorodności kulturalnej, ochrony środowiska naturalnego oraz promocji tradycyjnych, lokalnych produktów.

- Jesteśmy miastem założycielskim, jeżeli chodzi o polską sieć – tłumaczy burmistrz. - Pozyskujemy środki. Mamy też przygotowane programy, np. na termomodernizację zespołu szkolno-przedszkolnego w Reszlu - wniosek na ponad 5 mln zł.

Reszel uzyskał także dofinansowanie w wysokości ponad 300 tys. zł od Ministerstwa Kultury. Miasto przeznaczy tę kwotę na modernizację miejskiego domu kultury.

Jak mówi Lewandowski, gmina ma potencjał turystyczny – powstała np. ścieżka rowerowa do Świętej Lipki, zadbano także o dostęp do plaży: - Nie mamy miejsc noclegowych – przyznaje. - Turystów jest bardzo dużo.

I dodaje: - Święta Lipka kiedyś przyciągała więcej turystów, teraz trochę mniej.

Miasto ma bogatą historię. To w Reszlu 21 sierpnia 1811 roku została spalona na stosie ostatnia czarownica w Europie. Miejscowość nie uległa większym zniszczeniom podczas II wojny światowej, więc na mapie miasta można znaleźć wiele zabytków, np. zamek z XIV w.

- Ludzie zakochują się w Reszlu – zaprasza włodarz. - Tu widać trend "cittaslow". Tutaj naprawdę człowiek przyjeżdża i odpoczywa.

I dodaje: - Reszel musi się rozwijać poprzez turystykę.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Nie dla Bonżura 2025-04-13 22:54:50 91.94.*.*
    Tak właśnie kończą się eksperymenty o nazwie Cittaslow. Zamiast na rozwój przez 35 lat miasta typu Reszel ładowały pieniądze w głupoty. Nie trzeba być jasnowidzem żeby przewidzieć upadek gospodarczy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 20
    • Zuza 2025-04-14 16:58:39 31.0.*.*
      Hm, jasne upadek gospodarczy nastąpił nagle? Kto by pomyślał? Zmienił się burmistrz i od razu gospodarka leci w dół. Żart to chyba. Każdy rozumny człowiek wie, że to nie dzieje się nagle. Nowy burmistrz ma przed sobą wyzwanie: teraz krzywa Gaussa w górę 🙂. A ziomale ? Do dzieła ... . 👍
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2

www.autoczescionline24.pl