W wydarzeniu wzięli udział funkcjonariusze z KMP, urzędnicy z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku, domów pomocy społecznej, opiekunowie osób starszych oraz seniorzy z Olsztyna. Poruszono na nim takie tematy, jak szeroko pojęte bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i w codziennym życiu. Według st. post. Pauliny Żur z zespołu prasowego KMP debata wpisywała się w priorytetowe zadania policji, jakimi jest zacieśnienie współpracy ze społecznością lokalną. Stanowiła także okazję do wskazania zagrożeń, z jakimi w codziennym życiu spotkać się mogą seniorzy.
O jednym z typów zagrożeń, jakimi są tzw. "pokazy", mówiła miejska rzecznik konsumentów, Jadwiga Urbańska. Ostrzegała seniorów przed nieuczciwymi praktykami osób sprzedających rzeczy i mówiła o przysługujących im prawach. Jednym z nich jest prawo do zwrotu towaru - którego można dokonać w ciągu 14 dni od zakupu danego towaru.
O możliwościach zgłaszania podejrzanych kontaktów opowiadał następny prelegent - Paweł Micek, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Olsztynie. Pomocy w tym zakresie udzielać ma Regionalne Centrum Bezpieczeństwa.
W trakcie debaty wypowiedzieli się także: zastępca komendanta miejskiej policji podinsp. Barbara Krzyżewska, naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Bernadetta Ćwiklińska-Rydel oraz jej zastępca podkom. Piotr Jankowski. Głos zabrał także funkcjonariusz z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu, który opowiadał o oszustwach, którymi zajmuje się na co dzień. W dyskusję włączyli się także zgromadzeni na sali seniorzy.
Od stycznia do listopada tego roku KMP odnotowała 24 oszustwa, a łączna suma wyłudzonych pieniędzy to 1,28 miliona złotych. Jest to wynik zbliżony do 2022 roku, kiedy odnotowano 25 takich przestępstw na łączną kwotę 1,38 mln zł.
- Należy pamiętać, że w każdym przypadku prowadzone są czynności dochodzeniowo-śledcze oraz operacyjne, których celem jest ustalenie okoliczności zdarzeń, a także dotarcie do sprawców - informował mł. asp. Andrzej Jurkun, oficer prasowy KMP. - Tylko w tym roku na terenie Olsztyna zatrzymano 9 osób mający związek z oszustwami. W większości przypadków były to osoby które pełniły rolę "odbieraków".
Zgodnie z kodeksem karnym za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Policja apeluje do seniorów o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na podejrzane telefony.
- Zawsze można taką rozmowę przerwać i skontaktować się z bliskimi lub sąsiadami w przypadku wątpliwości - kontynuował Jurkun. - W przypadku podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustami należy niezwłocznie skontaktować się z policją. Czasem krótka rozmowa przy niedzielnym obiedzie czy świątecznym stole może uchronić seniora przed utratą oszczędności, zbieranych niekiedy przez całe życia.
Oficer prasowy przypomina także, że policja nigdy nie informuje o akacjach telefonicznie i nie prosi o przekazanie pieniędzy obcej osobie.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz