Przypomnijmy, w lipcu archeolodzy z Towarzystwa Naukowego Pruthenia rozpoczęli pracę są pod hasłem ''Zajrzyj do wnętrza kurhanu''. Celem projektu jest przebadanie oraz rewitalizacja grobowca kurhanowego z wczesnej epoki żelaza (od ok. V do I w. p.n.e.), położonego przy najważniejszym szlaku turystycznym naszego regionu - Szlaku Kopernikowskim.
Badacze z Towarzystwa Naukowego Pruthenia działają na terenie dawnej nekropolii. To rozległe cmentarzysko kurhanowe w kompleksie lasu bukowego "Warmińskie Buczyny" położone między wsiami Bukwałd (Gross Buchwalde) i Cerkiewnik (Münsterberg). Nekropolę odkryto przypadkowo w latach 1878-79 podczas budowy linii kolejowej Olsztyn-Braniewo, gdy zniszczono dwa kurhany położone na trasie wytyczonego pasa torowiska.
Po szesnastu dniach pracy archeolodzy natrafili na grób.
- Mamy pierwszy w tym kurhanie, miejmy nadzieję, że nie ostatni, pełny grób czyli urnę z prochami zmarłego. Zawartość urny została pieczołowicie zebrana do analizy. Forma naczynia i sposób jego zdobienia przejawia zgodność ze stylistyką notowaną już dla tego okresu. Bliską analogią jest naczynie z kurhanu w pobliskich Redykajnach badanego w 1932 r. przez L. Fromma – komentuje Bogdan Radzicki z Towarzystwa Naukowego Pruthenia.
Jak zapowiadają badacze już 6 sierpnia będzie okazja zobaczyć miejsce prac archeologów. Odbędzie się bowiem "Dzień w kurhanie".
- Będziemy opowiadać i odpowiadać na Państwa pytania oraz oprowadzać po całym bukwałdzkim cmentarzysku – zapowiada Radzicki z Towarzystwa Naukowego Pruthenia.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz