– Wybrałam się tutaj, aby odwiedzić przyjaciela. Zobaczyłam, że w Olsztynie nie było żadnej chińskiej restauracji, dlatego postanowiliśmy taką założyć. I tak jestem tutaj już od 20 lat – wyznaje Alice Ho.
Jak sama podkreśla, w restauracji zajmuje się wszystkim: gotuje, nadzoruje, odbiera towar. Przywiązała się do Olsztyna. Mimo że na początku wydał jej się małym miastem, to bardzo je lubi, podobnie jak jego mieszkańców. Nigdy dotąd nie spotkała się z jakimikolwiek przejawami agresji.
– Polacy są ok – dodaje ze śmiechem.
W wolnych chwilach kontaktuje się z rodziną mieszkającą w Hong Kongu.
– Teraz w dobie Internetu i smartfonów można się kontaktować z bliskimi z dowolnego miejsca na Ziemi – przyznaje Alice Ho.
Czy za kilka lat wróci do domu? Tego jeszcze nie wie. Z jednej strony tam ma rodzinę, ale z drugiej dobrze jej się żyje wśród jezior i lasów.
Z danych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że w województwie warmińsko-mazurskim zezwolenie na pobyt ma 140 obywateli Chin (stan na 22 maja br.). Jest to piąta najbardziej liczna nacja na stałe przebywająca w naszym województwie. Na chwilę obecną zezwolenia na legalny pobyt w naszym regionie otrzymało 6,7 tys. obcokrajowców. Wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy – 3,6 tys. Na dalszych miejscach są Niemcy (430 osób), Białorusini (400 osób) i Rosjanie (340 osób).
Według danych, najwięcej, bo aż 54 proc. cudzoziemców jest w przedziale wiekowym od 20 do 39 lat, a ok. 30 proc. to osoby w wieku od 40 do 59 lat. Przeważają mężczyźni – 4,1 tys. osób (61 proc.), w porównaniu do 2,6 tys. kobiet.
– Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Najczęściej jest to karta pobytu lub dokumenty wydawane obywatelom Unii Europejskiej – poinformował nas Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców.
Jak zatem wygląda sytuacja zatrudnienia obcokrajowców w naszym mieście? Z danych Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie wynika, że od 1 stycznia do 30 kwietnia br. pozytywnie zarejestrowano 1873 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. To więcej niż w całym 2016 roku (wtedy odnotowano 1725 takich oświadczeń). W latach 2017 i 2018 pozytywnie zarejestrowano odpowiednio 7070 i 6915 oświadczeń.
– Zgodnie z art. 88 z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy okres wykonywania pracy wynosi nie dłużej niż 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy niezależnie od liczby podmiotów powierzających pracę cudzoziemcowi. Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy składa pracodawca, wskazując imiennie osobę, którą zamierza zatrudnić – poinformował nas Wojciech Krztoń, kierownik Referatu Orzecznictwa i Cudzoziemców Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie.
Oświadczenie wydawane jest tylko w jednym z poniżej wskazanych celów:
– dla cudzoziemca, który będzie składał wniosek o wydanie wizy w celu wykonywania pracy,
– dla cudzoziemca, który będzie składał wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy,
– dla cudzoziemca, który będzie przebywał na terytorium RP w ramach ruchu bezwizowego,
– dla cudzoziemca przebywającego na terytorium RP na podstawie: wizy, zezwolenia na pobyt czasy lub w ramach ruchu bezwizowego.
Jak się dowiedzieliśmy, zarejestrowane oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, jest postępowaniem odrębnym, niż jego rejestracja jako osoby bezrobotnej w urzędzie pracy. Dlatego urzędnikom trudno wywnioskować, ilu cudzoziemców jest rzeczywiście zatrudnionych w mieście.
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz