Beata Harań wygrała wiosenne wybory samorządowe, zastępując na stanowisku burmistrza Dobrego Miasta, Jarosława Kowalskiego. O zwycięstwie zdecydowały 46 głosy.
- Nie wszyscy mnie kochają, to na pewno. Mam pięć lat, aby mieszkańcy dostrzegli rzeczy, które zostaną zrobione - mówi burmistrz.
Aktualnie w Dobrym Mieście trwa remont jezdni w ciągu drogi krajowej nr 51, co wiąże się z regularnymi utrudnieniami w ruchu. Jak długo jeszcze trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość przejeżdżając przez miejscowość? Choć umowa mówi o sfinalizowaniu robót wiosną 2025 roku, burmistrz nie wyklucza, że budowa zostanie oddana jeszcze przed zimą.
Na wstępnym planie jest natomiast budowa obwodnicy Dobrego Miasta. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad forsuje warianty we wschodnim korytarzu [Obwodnica Dobrego Miasta. Dwa warianty w grze]. Harań uważa, że lepszym rozwiązaniem dla miasta byłby zachodni korytarz.
- Nie chodzi o to, że mnie nie podoba się wschodni wariant. Dla rozwoju miasta zachodni jest po prostu lepszy. Tam jest strefa przemysłowa - tłumaczy burmistrz.
Na terenie Dobrego Miasta działają duże zakłady przemysłowe. Chodzi m.in. o fabrykę mebli oraz firmę specjalizującą się w produkcji słodyczy. Rok temu ówczesny burmistrz Jarosław Kowalski, w towarzystwie poseł Olgi Semeniuk-Patkowskiej, chwalili się 43 mln zł dofinansowania na strefę ekonomiczną w Barcikowie. Na jakim etapie jest ten projekt?
- Jest ogłoszony przetarg związany z ubrojeniem tego terenu - wyjaśnia Harań dodając, że grunty, na których znajduje się strefa ekonomiczna w Barcikowie nie należą do gminy. - To są grunty KOWR-u, a więc Skarbu Państwa - podkreśla.
Z Harań porozmawialiśmy też o walorach turystycznych Dobrego Miasta, na które składa się m.in. miejski skansen (odremontowane kamieniczki) czy plaża nad jeziorem Limajno.
Na koniec zapytaliśmy, jak Dobre Miasto chce sobie radzić z problemem wyludniania się gminy, który, według szacunków GUS-u, w kolejnych latach dotyczyć będzie większości polskich samorządów.
- Na to, że Dobre Miasto się wyludnia mają wpływ młodzi ludzie. W ubiegłym roku w naszej gminie urodziło się 86 dzieci. To bardzo mało - zauważa burmistrz.
Pomysłem na powstrzymanie negatywnych zmian w demografii regionu ma być m.in. budownictwo mieszkaniowe. - Przystąpiliśmy, jako gmina, do KZN-u (Krajowy Zasób Nieruchomośc). Już przekazujemy jedną działkę, na której powstaną pierwsze budynki. Mam nadzieję, że za dwa lata będą mogli się tam wprowadzić ludzie - zapowiada Harań.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz