Celem strategicznym projektu jest podjęcie działań prowadzących do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych i liczby ofiar ciężko rannych w wypadkach drogowych o 50% w stosunku do przyjętego jako rok bazowy 2012. Zrealizowanie przyjętych w strategii celów do roku 2020 powinno przynieść w stosunku do poziomu bazowego (rok 2012) łączne zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych o 11 osób oraz liczby ofiar ciężko rannych o 189 osób.
Strategia działań opiera się na priorytetach, których realizacja miałaby znacząco zmniejszyć liczbę niebezpiecznych zdarzeń z udziałem kierowców oraz niechronionych uczestników ruchu.
Z przedstawionego zestawienia, do którego dotarliśmy wynika, że największe nakłady finansowe powinny być poniesione na budowę i utrzymanie bezpiecznej infrastruktury drogowej. Na ten cel – a więc na rozwój bezpiecznej sieci ulic i skrzyżowań – przewidywana kwota na lata 2014-2020 to 182 mln złotych.
Z dokumentu wynika, iż ważnym aspektem w walce o bezpieczeństwo jest również budowa i rozwój systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Te działania systemowe wymagają nakładów w wysokości 16 mln złotych.
W walce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów planuje się zintensyfikowanie kontroli kierowców w zakresie przestrzegania bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, a w szczególności: nieprawidłowych zachowań w obszarze przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów, prędkości, trzeźwości i wykrywania substancji psychoaktywnych. Planuje się również wdrażanie nowoczesnych systemów nadzoru nad bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, opartych na doświadczeniach krajów z wysokim poziomem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na ten cel szacowana kwota to 10 mln złotych.
- Piesi należą do grupy najbardziej zagrożonych uczestników ruchu drogowego. W latach 2009 - 2012 na obszarze miasta śmierć poniosło 16 pieszych, czyli 73% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, a 150 pieszych zostało ciężko rannych, czyli 47% wszystkich ofiar ciężko rannych w mieście – czytamy w strategii. W strategii zwrócono również uwagę na konieczność wprowadzenia efektywnego systemu ratownictwa i opieki powypadkowej. Ten cel wymaga nakładów w wysokości 5, mln złotych.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz