A | A | A
Data dodania: 2010-02-25 08:28
Natalia
Bezrobocie najwyższe od 3 lat
Choć władze województwa zapewniały, że sytuacja na rynku pracy w regionie systematycznie poprawia się, to okazuje się, że jest inaczej. W ciągu roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy wzrosła o niemal 25%.
reklama
- Rynek pracy w województwie warmińsko-mazurskim jest jednym z najtrudniejszych w kraju, zarówno pod względem popytu jak i podaży pracy – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Do roku 2008 prowadzona przez Samorząd Województwa polityka promocji zatrudnienia i aktywizacji osób bezrobotnych dawała wymierne efekty w postaci spadku liczby i stopy bezrobocia. W roku 2008 bezrobocie w regionie osiągnęło najniższy poziom od 1999 roku, czyli od chwili powstania województwa. W 2009 roku zanotowaliśmy jednak zahamowanie pozytywnych tendencji, spowodowane spowolnieniem gospodarczym w kraju.
Z analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że bezrobocie wzrosło we wszystkich powiatach województwa, ale najbardziej w samym Olsztynie (o 68,3 proc.), powiecie nowomiejskim (o 49,1 proc.), powiecie olsztyńskim (o 41,3 proc.) i Elblągu (o 38,3 proc.).
Odpowiedzią na taki stan rzeczy mają być aktywne formy promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji bezrobotnych, finansowane z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego. W ubiegłym roku z takiej pomocy skorzystało niemal 44, 5 tysiąca bezrobotnych, jednak to nie wystarcza. Choć Wojewódzki Urząd Pracy przygotował regionalny plan działań na rzecz zatrudnienia na rok 2010, w którym uwzględnił pogarszającą się sytuację na rynku pracy, a także działania i środki mające na celu ograniczenie skutków recesji gospodarczej, to może być to za mało. Sytuacja na rynku pracy w regionie jest tak zła, że potrzebne są działania na szerszą skalę, zwłaszcza, że środki z Unii Europejskiej nie będą napływały do naszego kraju stale. Zapewne niebawem usłyszymy, ze poziom bezrobocia jest niższy, jednak warto wziąć pod uwagę, że w znacznej części przyczyni się do tego praca sezonowa. Po zakończeniu sezonu bezrobocie może wrócić do ''normy'' i niestety tak jest co roku. Jak długo jeszcze mieszkańcy naszego regionu będą musieli wyjeżdżać do innych miast czy krajów, by znaleźć zatrudnienie i otrzymać godziwą zapłatę?
Źródło: własne/Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz