Z przedstawionych danych wynika, że stolica Warmii i Mazur posiada 6723 miejsca ochronne. W Olsztynie znajdują się 62 lokale, które spełniają wymogi schronów, a także 3 tzw. miejsca ukrycia.
Rozkładając przedstawione informacje na części pierwsze, nasze miasto dysponuje czterdziestoma obiektami dla mieszkańców, które mogą pomieścić 3395 osób oraz dwudziestoma dwoma schronami, ulokowanymi przy miejscach zatrudnienia i mieszczącymi 3026 osób.
Dodatkowo, miasto posiada trzy miejsca ukrycia, w których schronienie mogą znaleźć 302 osoby.
Warto mieć na uwadze, iż największym lokalem, który znajduje się przy zakładzie pracy, jest olsztyńska SP 14 (ul. Konopnickiej 11) z 288 miejscami. Natomiast w przypadku schronów dla mieszkańców, jest to obiekt przy ul. Limanowskiego 11/19 ze 171 miejscami.
Łączna powierzchnia schronów w naszym mieście wynosi 4848,3 metrów kwadratowych. Należy mieć również na uwadze, iż w Olsztynie funkcjonują 52 syreny alarmowe nowego typu, dzięki którym oprócz generowania sygnałów dźwiękowych, można także przekazywać ostrzegawcze komunikaty głosowe.
Niepokój wzbudza jednak fakt, iż po opublikowaniu raportu przez NIK, okazało się, że system obrony cywilnej w Polsce dość poważnie szwankuje. Biorąc pod uwagę Olsztyn, można wysnuć wniosek, że wiele obiektów, mogących posłużyć jako schrony, jest w bardzo złym stanie technicznym. Na domiar złego, pojawiają się wątpliwości, dotyczące rzetelności ewidencji niektórych miejsc, przez co planowanie działań jest znacznie utrudnione.
Robert Zalewski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna, stwierdził na jednym z posiedzeń rady miasta, iż stan techniczny wielu opisywanych obiektów odbiega od poprawności i potrzebuje remontów, natomiast trudno oszacować koszty tego typu działań.
W ostatnich latach stolica Warmii i Maur straciła też dwa schrony, znajdujące się odpowiednio przy stacji Olsztyn Główny oraz przy al. Piłsudskiego (dawny budynek Telekomunikacji).
Mieszkańcy mogą sprawdzić lokalizacje wszystkich przewidzianych miejsc ochronnych, korzystając z aplikacji „SCHRONY” (którą można pobrać na smartfon) lub na stronie internetowej (TUTAJ).
Komentarze (25)
Dodaj swój komentarz