Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2015-11-19 12:37

sm

Budowa spalarni w Olsztynie ponownie na tapecie

Budowa spalarni w Olsztynie ponownie na tapecie
Fot. ZUOK, w którym powstaje paliwo z odpadów

Olsztynianie mają prawo ponownie zabrać głos w sprawie budowy spalarni na Tracku. Zanim inwestycja zyska decyzję środowiskową – w ratuszowym wydziale środowiska można zapoznać się z dokumentacją oraz złożyć swoje uwagi i wnioski w tej sprawie.  

reklama

Przypomnijmy, w Olsztynie realizowany jest projekt przetwarzania odpadów z 37 gmin. Istotnym elementem tego projektu była budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów na Tracku – na terenie należącym do ZGOK-u. Obiekt – fabryka wysokoenergetycznego paliwa z odpadów – otwarty został oficjalnie 22 października tego roku.

Powstałe paliwo – ma być wykorzystywane w nowej ciepłowni, która powstanie również przy ul. Lubelskiej na terenach olsztyńskiego MPEC-u. Elektrownia ma powstać na przełomie 2019/2020 roku, kiedy to Michelin wycofa się z dostarczania do miasta ciepła. Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację  infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę. Postępowanie, które ma wyłonić Partnera Prywatnego zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm. Wybór partnera prywatnego nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku.

Zanim jednak nowa ciepłownia powstanie i zacznie korzystać z paliwa powstałego w ZUOK-u, MPEC musi zbudować instalację termicznego przekształcania frakcji palnej powstałej w wyniku przetworzenia odpadów komunalnych, czyli spalarnię.

Z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy spalarni olsztyński MPEC wystąpił do ratuszowego wydziału środowiska już w lutym tego roku.

Jako, że planowane przedsięwzięcie zalicza się do kategorii mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko prezydent Olsztyna nałożył obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko w pełnym zakresie, czyli o o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest Urząd Miasta Olsztyna, Wydział Środowiska. Organem właściwym do wydania opinii jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, a organem właściwym do uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Tym samym, zanim decyzja zapadnie – olsztynianie mają okazję zapoznać się z dokumentacją sprawy i złożyć swoje uwagi w tej sprawie. Dokumentacja dostępna będzie od 20 listopada do 10 grudnia w siedzibie Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna ul. Wyzwolenia 30 w pok.103. Jak zapewniają urzędnicy - złożone uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl