Barczewo jest pierwszym miastem, leżącym na szlaku z Olsztyna do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Gmina kładzie duży nacisk na ekologię. Okoliczne akweny i lasy stanowią zachętę dla turystów, aby zawitać na Warmii, a także powodują komfort życia dla mieszkańców.
Również trasa przestała być problemem, dzięki budowie krajowej S-16. Według naszego gościa ta inwestycja pomaga w napływie większej liczby turystów oraz stanowi duże udogodnienie dla stałych mieszkańców.
Andrzej Maciejewski uważa za jeden z sukcesów rozwinięcie sieci komunikacyjnej. Dzięki temu młodzi ludzie, pracujący bądź uczący się, np. w Olsztynie, nie muszą wyprowadzać się z rodzinnych stron. Połączenia autobusowe umożliwiają im sprawne kursowanie między miejscowościami.
Burmistrz przyznał, iż ważne jest dla niego także gospodarowanie działek budowlanych w taki sposób, aby tworzyć osiedla mieszkaniowe, w których dobrze będzie się żyło rodzinom.
Władze gminy postawiły na szeroko pojęte promowanie kultury. W 2023 r. kalendarz planowanych wydarzeń, w postaci koncertów czy festiwali, pękał w szwach. Andrzej Maciejewski opowiedział nam, jak ważne są cykliczne eventy, takie jak „Dni Barczewa”, które gromadzą nie tylko „lokalsów”, ale również turystów spoza okolic. Zorganizowany w Barczewie RAP Festiwal 2023 również cieszył się dużym zainteresowaniem.
W 2013 r. gmina dołączyła do międzynarodowego projektu Cittaslow. Jednym z założeń inicjatywy jest poprawa jakości życia mieszkańców, poprzez oddalenie od zgiełku wielkich miast. Idea wydaje się dobra, natomiast, w jaki sposób można ją praktykować, burmistrz wytłumaczył nam podczas rozmowy.
O tym, jakie atrakcje oferuje Barczewo, czy posiadanie zakładu karnego w miejscowości może być pomysłem na reklamę, jak spożytkować fundusze z Unii oraz czy zabrakło środków z tegorocznego budżetu, na którąś z inwestycji, burmistrz Barczewa, Andrzej Maciejewski, opowiedział redakcji portalu Olsztyn.com.pl.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz