Beata Harań objęła funkcję burmistrza Dobrego Miasta w wyborach samorządowych z 2024 roku. Tym samym zastąpiła swojego poprzednika, Jarosława Kowalskiego, z którym wygrała w II turze głosowania (Harań - 2 726 głosów, Kowalski - 2 680 głosów).
Wcześniej, w 2010 roku została wiceburmistrzem Dobrego Miasta. Władzę sprawował wtedy Stanisław Trzaskowski (burmistrz w latach 1990-2018) [Poprzednia rozmowa z burmistrz Dobrego Miasta: Beata Harań, burmistrz Dobrego Miasta: Zachodni wariant obwodnicy jest lepszy].
W rozmowie poruszono kontrowersyjny ostatnio temat poszerzania granic miast i gmin poprzez przejmowanie pobliskich terenów: - To jest modne. To jest taka "zbójecka" polityka – "mi się należy" – skomentowała burmistrz. - Ja się nie boję. I dodała: - Nam wystarczy to co mamy. Rozwijamy się, bazując na własnych terenach i inwestycjach dla dobra naszych mieszkańców.
* * *
Przeczytaj: Co planuje Olsztyn na 235 ha od gminy Purda? "Miasteczko prawne" to nie wszystko
* * *
Przed nią funkcję burmistrza Dobrego Miasta sprawował Jarosław Kowalski, który, jak sam mówił, "sympatyzował z PiS-em", mimo że nie przynależał do tejże partii. Jego cięty język i wypowiedzi, nierzadko dzieliły mieszkańców miasta i gminy. Podczas jego kadencji wśród samorządowców często dochodziło do sporów.
- Mój poprzednik, rzeczywiście był skłócony z radą. Sesje trwały bardzo długo, były oglądalne, bo ludzie byli zaciekawieni "kto komu przyłoży i za co".
I dodała: - Teraz sesje są "nudne", merytoryczne, nie ma żadnych zbędnych dyskusji i ataków. Wszyscy wiemy, że pracujemy dla dobra mieszkańców, a kłótnie i spory – nikomu nie służą. Sesje są "nudne", dla tych, którzy kupowali popcorn i oglądali transmisje sesji niczym film sensacyjny.
Podkreśla także, że nie jest istotne z jakiego komitetu wywodzą się samorządowcy, wszyscy działają na rzecz mieszkańców.
* * *
Czytaj również:
Dobre Miasto będzie miało nowego burmistrza? Radni przegłosowali wniosek o referendum
Dobre Miasto. Wyborców czeka powtórka sytuacji sprzed ponad pięciu lat
* * *
Kowalski miał dobre relacje z ówczesnymi przedstawicielami rządu. Według aktualnej burmistrz Dobrego Miasta sprzyjał mu także "Polski Ład", dzięki któremu uzyskiwał środki od władz centralnych [CZYTAJ: Sprawa burmistrza Dobrego Miasta oskarżonego m.in. o fałszowanie dokumentów umorzona].
- W "Polskim Ładzie" łatwo było pozyskać fundusze z "centrali". Uzależnione to było od lepszych lub gorszych kontaktów włodarza z władzami – tłumaczy burmistrz Dobrego Miasta. - W tej chwili, żeby aplikować o jakiekolwiek środki, musimy posiadać dokumentację.
Po czym dodała: - Pozyskaliśmy dofinansowanie na budowę nowej drogi w Dobrym Mieście. Nasza spółka, Zakład Usług Wodnych, uzyskała dofinansowanie 3,6 mln zł na wodociągowanie okolic miejscowości Smolajny. Sięgamy po co, co możemy. Jednocześnie, to co było rozpoczęte przez poprzednika, my kontynuujemy. Nie obrażamy się na pieniądze [Pisaliśmy o sprawie tutaj: Koniec utrudnień na DK51 w Dobrym Mieście. Inwestycja gotowa przed terminem].
Beata Harań wypowiedziała się także w sprawie głośnego tematu obwodnicy Dobrego Miasta, której przebieg ma dwa ewentualne warianty – wschodni i zachodni. Przedstawiciele miasta optują za wersją zachodnią, natomiast Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – forsuje wschodnią.
- Obwodnica zachodnia pomogłaby w rozwoju gminy. Obwodnica wschodnia, która idzie lasem - nie przyczyni się do tego – opowiada włodarz Dobrego Miasta. - Generalna dyrekcja chce, aby to był wariant wschodni, bo jest on tańszy, mimo że nie ma dokładnego wyliczenia kosztów. Po prostu dojść do porozumienia z Lasami Państwowymi jest łatwiej, niż z osobami prywatnymi, jeżeli chodzi o wersję zachodnią.
* * *
Więcej informacji na ten temat: Obwodnica Dobrego Miasta. W grze są dwa warianty
* * *
Jedną z istotnych dobromiejskich inwestycji jest nowoczesny basen.
- Dopłacamy do oświaty i kultury, a więc także do kultury fizycznej - tłumaczy Beata Harań. - U nas wszystkie dzieci w szkole mają lekcje pływania na basenie za darmo w ramach godzin WF-u. Są klasy pływackie. I kontynuuje: - Jesteśmy otoczeni jeziorami i rzekami. Umiejętność pływania wpływa na poczucie bezpieczeństwa.
O kulturę fizyczną w Dobrym Mieście można dbać również na stadionie. Chociaż utrzymanie obydwu obiektów to obciążenie budżetu miasta, jest to inwestycja w zdrowie i rekreację mieszkańców.
- To nie jest tak, że stadion będzie na siebie zarabiał. Na tym stadionie nie będzie możliwa organizacja imprez, które przynosiłyby dochody, bo szkoda murawy - mówi burmistrz. - Dla dobra ćwiczącej młodzieży, lekkoatletów i piłki nożnej, będziemy utrzymywać ten stadion w należytym stanie.
Włodarz ma także nadzieję na rozwój gospodarczy gminy. Samorząd myśli w związku z tym o wprowadzeniu ulg podatkowych dla przedsiębiorców. Władze gminy starają się wspierać także rolników: - Nie proponowaliśmy podwyżki podatków na 2025 rok. Chcemy pomagać rolnikom. Pozwalać im, aby pieniądze nie wpłacone w podatki, inwestowali w swoje gospodarstwa.
Inwestycją w lokalne rolnictwo jest także budowa bursy szkoły rolniczej w Smolajnach [OGLĄDAJ: Starosta olsztyński, Andrzej Abako o aneksji gminy Purda, budżecie na 2025 rok oraz głośnych inwestycjach w regionie [WIDEO]].
Burmistrz Dobrego Miasta patrzy na przyszłość z optymizmem: - Powoli staramy się, aby przekonać ludzi, że Dobre Miasto jest dobrym miejscem do życia i chcemy sprowadzić się do tego, żeby każdy był dumny lokalnie, z tego, gdzie mieszka – opowiada Harań. - Idziemy mocno do przodu. Będzie się działo.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz