Piotra Jakubowskiego gościliśmy w naszym studiu 12 marca. Na wstępie powiedział, że kandyduje na urząd burmistrza, ponieważ chce dokończyć rozpoczęte już zadania. - To nie jest chęć przedłużania kadencji, ale chęć dokończenia tego wszystkiego, co zaplanowaliśmy w ostatnim czasie, a zaplanowaliśmy bardzo ciekawe projekty – stwierdził.
Nadchodząca kadencja dla wielu włodarzy polskich miast i wsi może być ostatnią. Wszystko przez zmiany w prawie wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość, które zakładają dwukadencyjność. Czy nałożony limit jest według Jakubowskiego słuszny?
- W zasadzie już wszyscy doszli do wniosku, że należy to zmienić (...) To, czy ktoś się nadaje, żeby pełnić funkcję wójta, prezydenta, burmistrza najlepiej weryfikują mieszkańcy – powiedział nasz gość.
7 kwietnia burmistrz Jakubowski będzie miał jednego rywala. Chęć startu wyraziła jedynie radna Wioleta Kuzyk. Jednego kontrkandydata burmistrz miał również w 2018 roku, kiedy uzyskał ponad 65% poparcia mieszkańców.
Mikołajki, podobnie jak inne turystyczne miejscowości, cieszy się natłokiem turystów w sezonie. Problemem są jednak miesiące, kiedy ruch turystyczny zamiera. Jakubowski podkreślił, że na terenie gminy jest kilka dużych hoteli, które gwarantują zatrudnienie przez cały rok.
- Największe hotele zatrudniają po 400-500 osób, a populacja naszej gminy to osiem tysięcy mieszkańców. W związku z tym, jeśli ktoś chce naprawdę pracować, to pracę znajdzie – powiedział.
Jednym z tematów, podnoszonych podczas kampanii wyborczej przez przeciwników Jakubowskiego, jest projekt kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Miałyby go otworzyć m.in. odkryte baseny. Sceptycy uważają, że lepszym rozwiązaniem byłaby budowa całorocznego, krytego obiektu, z którego mogliby korzystać nie tylko turyści latem, ale też mieszkańcy podczas chłodniejszych miesięcy.
- W Mikołajkach są cztery baseny kryte, w naszych hotelach. Po szczegółowej analizie doszliśmy do wniosku, że budowa następnego basenu czysto sportowego, krytego nie ma sensu, bo będzie generował ogromne koszty, jeśli chodzi o utrzymanie – przekonuje burmistrz i dodaje, że szansą dla mieszkańców na tańsze korzystanie z dostępnych obiektów, może być karta stałego mieszkańca. - Zapraszamy podmioty i przedsiębiorców, którzy dysponują basenami do współpracy. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia i będziemy dofinansowywali pobyt na basenie w jednym hotelu, drugim czy trzecim.
Wioleta Kuzyk, podczas wywiadu w naszym studiu, powiedziała, że burmistrz dba bardziej o interesy deweloperów i turystów, niż mieszkańców. W swoich mediach społecznościowych udokumentowała natomiast gminne drogi, będące w złym stanie. Na ich tle zestawiła nowoczesną, oświetloną jezdnię w Starych Sadach, gdzie mieszka burmistrz.
- To jest sposób na kampanię pani Kuzyk, aby pokazać mnie w jak najgorszym świetle – oświadczył Jakubowski. - Sukcesywnie, co roku, modernizujemy drogi i ulice w naszej gminie – dodał.
Co burmistrz uważa za swój największy sukces z perspektyy przeszło dwudziestu lat rządów? - Tego nie da się ocenić na podstawie jednej inwestycji – powiedział i dodał: - Przejąłem gminę w bardzo złym stanie finansowym. To był praktycznie bankrut. Doprowadziliśmy do ustabilizowania finansów gminy i zaczęliśmy inwestować.
Wokół burmistrza Mikołajek nie brakuje kontrowersji. W roku 2020 samorządowiec był bohaterem „Magazynu śledczego Anity Gargas” wyemitowanego przez TVP. Dziennikarze zarzucali Jakubowskiemu m.in. pobicie mieszkańca gminy, Romualda Kozłowskiego czy sprzedaż gminnych nieruchomości po zaniżonej cenie.
Z kolei na łamach Wirtualnej Polski w ostatnich miesiącach regularnie pojawiają się artykuły dotyczące sprzedaży przez burmistrza dwuhektarowej działki za 700 tys. zł i związanej z transakcją opłaty planistycznej. Według ustaleń WP nabywca działki wystawił ją na sprzedaż z 10-krotnym przebiciem.
Jeśli natomiast chodzi o opłatę planistyczną, została ona uregulowana, dopiero gdy sprawą zainteresowały się media, blisko 2 lata po transakcji. Sposób naliczenia opłaty budzi wątpliwości prokuratury, która w styczniu br. wszczęła w tej sprawie śledztwo.
Jakubowski w rozmowie z naszym portalem przekonywał, że media wzięły go sobie za cel. Jako przykład podał m.in. lokalny serwis Głos Mikołajek, który ma anonimowo publikować „paszkwile” na temat samorządowca. Wspomniany wcześniej materiał TVP miał natomiast powstać na zlecenie.
- Przypomnę, że Anita Gargas pracowała w telewizji reżimowej za czasów PIS-u i dostała zlecenie na przygotowanie takich artykułów – stwierdził nasz rozmówca i dodał. - Proszę zwrócić uwagę, jakie artykuły pisał na mnie pan Szmit (Jerzy Szmit to były szef PiS w okręgu olsztyńskim – red.). Określał mnie, jako największego wroga PIS-u w województwie warmińsko-mazurskim.
Przeciwnicy burmistrza podkreślają jego duży majątek. Chodzi m.in. o kilka domów, gospodarstwo o powierzchni 25 ha czy browar. W jaki sposób Jakubowski dorobił się wartych miliony złotych nieruchomości?
- W roku 1989 przeprowadziliśmy się tutaj ze Śląska i kupiliśmy zdewastowane gospodarstwo rolne od prywatnego rolnika. Od tamtej pory, z małżonką i dziećmi, pracujemy na tym gospodarstwie. Ciężko pracujemy. Najpierw zajmowaliśmy się hodowlą świń, potem mieliśmy hodowlę koni czy hodowlę krów mięsnych – tłumaczył w naszym studiu.
Na pytanie o główny cel na potencjalną, kolejną kadencję, Jakubowski odpowiedział, że priorytetów jest kilka i są związane z dokończeniem rozpoczętych programów. - Musimy wykorzystać środki, które zostały zabezpieczone przez FEWiM (Fundusze Europejskie Warmii i Mazur – red.), środki z Polskiego Ładu i te, które napłyną do nas z Krajowego Planu Odbudowy.
Na koniec burmistrz zdradził nam, jak lubi spędzać wolny czas. Okazało się, że jest zapalonym żeglarzem. - Żegluję od dziecka. Mało tego, w moje ślady poszedł najmłodszy syn – zdradził. Jednak na żeglowaniu nie kończą się zainteresowania włodarza Mikołajek. - Jest to bardzo niepopularne, niektórzy się do tego nie przyznają, ale jestem myśliwym. Należę do koła łowieckiego i wolne chwile spędzam w lesie. Niekoniecznie strzelając do zwierząt – podkreślił.
Streszczenie rozmowy:
0:34 – Dlaczego Piotr Jakubowski ponownie startuje w wyborach na urząd burmistrza Mikołajek?
1:29 – Czy dwukadencyjność to dobry pomysł?
3:31 – Małe zainteresowanie startem w wyborach wśród potencjalnych kontrkandydatów
4:47 – Mikołajki w sezonie i poza sezonem. Największe wyzwania?
7:09 – Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Czy otwarte baseny to dobry pomysł?
12:44 – Jaki jest stan dróg w gminie?
16:43 – Burmistrz dba o potrzeby mieszkańców czy turystów i deweloperów?
18:47 – Największe sukcesy ponad 20 lat rządów
29:01 – Kontrowersje wokół sprzedaży 2 ha działki za 700 tys. zł.
37:21 – Czy bycie burmistrzem Mikołajek to dochodowe zajęcie?
40:01 – Skąd wziął się wielomilionowy majątek Piotra Jakubowskiego?
42:48 – „Paszkwile” w Głosie Mikołajek
47:36 – Anita Gargas i reportaż o „mrocznym obliczu ekskluzywnego mazurskiego kurortu”
51:40 – Główny cel na kolejną kadencję
54:42 – Żeglarstwo i myślistwo, jako sposoby na spędzenie wolnego czasu
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz